Nowa ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna o owadach zapylających

„Cztery pory roku w świecie zapylaczy” to nowa ścieżka edukacyjna. Powstała ona w ramach miejskiego programu „Poznań dla pszczół”.

Pomysł na tablice przybliżyła nam przyrodniczka Katarzyna Dytrych, która jest autorką treści zamieszczonych na planszach.

-Sam pomysł na ścieżkę wziął się po kilku latach doświadczenia w programie Poznań dla pszczół – mówi Katarzyna Dytrych – Poznań jest jednym z tych samorządów, które podejmują działania na rzecz zapylaczy. Zdaje sobie sprawę, że ma dużo do zrobienia w tej kwestii. Rzeczywiście oprócz działań typu nasadzenia roślin, dzieje się też edukacja – tłumaczy przyrodniczka.

Ścieżka została otwarta przy Zakładzie Lasów Poznańskich w Lasku Dębińskim w ramach projektu, którego celem jest edukacja o ochronie bioróżnorodności, a w szczególności owadów zapylających, zwiększenie świadomości ekologicznej oraz zachęcanie do podjęcia indywidualnych działań na rzecz przyrody. Przy ścieżce znajduje się 10 tablic, które poruszają tematykę zapylaczy.

– Myślę, że pszczołę miodną każdy kojarzy, trzmiele, które czasem mylnie nazywamy bąkami też są znane. Zachęcamy również do poznania motyli, chrząszczy, żeby przyjrzeć się im bliżej i jednocześnie też pokochać, sprawdzić jak to jest w terenie i zobaczyć jak one współdziałają z roślinami – mówi Katarzyna Dytrych.

Tablice poruszają takie zagadnienia jak: wprowadzenie do tematu różnorodności zapylaczy oraz bioróżnorodność, znaczenie zapylaczy dla ekosystemów oraz człowieka, prezentacja wybranych gatunków owadów zapylających, ukazanie różnorodności świata owadów, ukazanie zmian w przyrodzie wynikających ze zmiany pór roku oraz pokazanie, co w tym czasie dzieje się z zapylaczami; pokazanie w jakich warunkach występują zapylacze i ich gniazd oraz zwrócenie uwagi na konieczność ochrony gatunków zapylaczy, pokazanie specyfiki zawodu pszczelarza oraz działań sprzyjających populacjom zapylaczy.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl