Był żużel i odrapane ściany. Co będzie tu teraz?

Póki co, na prowizorycznym wysypanym żużlem parkingu parkują samochody. W ich szybach odbijają się wyblakłe murale. Jednak już niebawem na charakterystycznym narożniku ul. Poznańskiej i Wąskiej wyrośnie nowy budynek.

Choć Jeżycom uroku odmówić nie można, to jeszcze jednak wciąż znajduje się tu kilka miejsc, które urodą nie grzeszą. Jednym z nich jest skrzyżowanie ul. Poznańskiej z Wąską. Prowizoryczny parking wśród kamienic stanowczo nie był miejscem przyciągającym wzrok mieszkańców, czy zachęcających turystów do fotografowania się z nim. Wydaje się jednak, że na jedno z najmniej ciekawych miejsc na Jeżycach wydano wyrok. Stanie tu nowy budynek. Jak będzie wyglądał? Pokazał to inwestor – firma Constructa Plus. Warto dodać, że projekt przygotowała ciesząca się szacunkiem pracownia Litoborski i Partnerzy.

Na profilu facebookowym inwestora czytamy wypowiedź architekta Piotra Litoborskiego:

– W samym sercu Jeżyc, na skrzyżowaniu ulic Poznańskiej i Wąskiej, powstaje „nowoczesna kamienica”. Korzystamy z historycznego kontekstu lokalizacji i realizujemy harmonijne dopełnienie istniejącego krajobrazu miejskiego. Projekt ponadczasowy dzięki splataniu się historycznego z nowoczesnym: płynna linia kalenicy budynku delikatnie łączy różne wysokości sąsiadujących kamienic a kolorystyka elewacji nawiązuje do bogatego wystroju okolicznej zabudowy. 

Kluczowa w tym projekcie jest harmonia – detal w postaci dynamicznych wykuszy i loggii, które inspirowane kształtem działki doskonale puentują narożnik u zbiegu ulic Wąskiej i Poznańskiej i wraz z połaciami dachu budują dominantę pomimo niewielkiej skali całej kompozycji – podsumowuje Piotr Litoborski.

Czytaj też: Ławica na trzecim miejscu. Lepiej niż Wrocław?

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl