Lekarze bezpłatnie leczą uchodźców. Specjalny gabinet uruchomiono w hotelu Ikar

Wielkopolska Izba Lekarska uruchomiła punkt konsultacji medycznej w hotelu Ikar przy ul. Solnej w Poznaniu, gdzie trafiają uciekający przed wojną Ukraińcy.

W poznańskim hotelu Ikar z dnia na dzień przybywa uchodźców z objętej wojną Ukrainy. Wielu z nich wymaga opieki medycznej i konsultacji z lekarzem. Aby temu zaradzić  Wielkopolska Izba Lekarska otworzyła tam punkt konsultacji medycznej.  Na te potrzeby zaadaptowano jeden z pokoi hotelowych. W tymczasowym gabinecie oprócz podstawowego sprzętu medycznego jest również aparat USG.

– Mamy tak naprawdę dwie grupy pacjentów. Pierwsza to osoby przemęczone, najczęściej matki z małymi dziećmi. Nierzadko spędzały kilka dni w autobusach, do tego idąc piechotą 10 godzin i dłużej. To osoby gorączkujące z objawami infekcji, zwyczajnie wykończone. Druga grupa to osoby przewlekle chore, zmagające się z cukrzycą, niedoczynnością tarczycy, nadciśnieniem, które pilnie potrzebują konsultacji i odpowiednich leków. Nie zapominajmy też o ciągle trwającej i bardzo groźnej pandemii SARS-CoV-2. Niestety zdiagnozowaliśmy już kilkoro pacjentów covidowych – mówi lek. Marcin Karolewski, które jeden z lekarzy dyżurujących w gabinecie.

Punkt działa od poniedziałku do piątku w godz. 16:00 – 19:00 oraz w weekendy w godz. 10:00 – 12:00. W ciągu dwóch pierwszych dni lekarze przyjęli blisko trzydzieścioro pacjentów. Ciągle zgłaszają się także kolejni medycy, którzy są chętni, aby wziąć dyżur w gabinecie.

WIL pomaga także lekarzom oraz ich bliskim

Przy współpracy z Poznańską Pracownią Psychoterapii Wielkopolska Izba Lekarska uruchomiliśmy także opiekę psychologiczną dla lekarzy z Ukrainy (członków WIL) oraz ich rodzin. Członkowie izby i ich najbliżsi mają też dostęp do całodobowej opieki prawnej. Izba lekarska uciekającym przed wojną medykom pomaga uzyskać uprawnienia do legalnej pracy w zawodzie lekarza i lekarza dentysty na terenie RP. W miarę możliwości udostępniane są też miejsca noclegowe w działającym przy izbie hotelu WILlaMedica.

Przygotowywane są też kursy językowe – znajomość języka polskiego jest nieodzowna dla lekarzy pracujących w naszym kraju. Zbierane są oferty pracy m.in. w charakterze asystenta stomatologicznego oraz asystenta lekarza – po to by ukraińscy lekarze jeszcze przed uzyskaniem uprawnień mogli podjąć pracę w zawodach około-medycznych – informuje Przemysław Ciupka – rzecznik prasowy WIL.

– Zaraz po wybuchu wojny spotkaliśmy się z lekarzami i lekarzami dentystami z Ukrainy, którzy pracują w Wielkopolsce by ich wesprzeć, okazać naszą jedność z ich cierpieniem i zapytać o potrzeby. Jesteśmy gotowi pomóc w zapewnieniu pomocy ich rodzinom. Jednocześnie są oni dla nas ogromnym wsparciem w kontaktach z uchodźcami jako lekarze i jednocześnie tłumacze. Jesteśmy poruszeni sytuacją na Ukrainie, współczujemy naszym sąsiadom i jesteśmy gotowi na dalszą pomoc – mówi dr n. med. Artur de Rosier.

Wielkopolska Izba Lekarska chce także zapewnić doraźną pomocą stomatologiczną pacjentów w stanach nagłych.

 

 

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl