Poznańskie Dni Rodziny. 140 atrakcji za darmo

W najbliższą sobotę, 18 maja rozpocznie się dwunasta edycja Poznańskich Dni Rodziny. Przez 11 dni Poznań będzie miejscem pełnym spotkań, warsztatów, wykładów i atrakcji dla każdego mieszkańca Poznania.

Program Poznańskich Dni Rodziny jest różnorodny i dopasowany do potrzeb mieszkańców w każdym wieku. Od 18 do 29 maja odbędą się dziesiątki warsztatów, wykładów, konkursów i spektakli, przygotowanych przez poznańskie organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorców. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Vivat Rodziny Zastępcze”, aby podkreślić wsparcie dla tych rodzin, które podejmują wysiłek, by pomóc dzieciom w trudnych chwilach.

– Poznańskie Dni Rodziny to ponad 140 wydarzeń przez 11 dni. Startujemy 18 maja w parku Jana Pawła II o godzinie 12. Rozpocznie się Wielki Piknik, który będzie trwał do godz. 18. W tym czasie szereg stref animacyjnych dla dzieci, rodzin, dorosłych i osób starszych. Podczas pikniku będą strefy aktywności; sportowa, przyrodnicza, Małego Medyka. O godzinie 14 oficjalne otwarcie. W dalszej kolejności, wydarzenia kluczowe 22 i 23 maja. Zapraszamy rodziców nastolatków do Centrum Profilaktyki „Świt” na warsztaty dedykowane radzeniu sobie z nastolatkami – powiedziała Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.

Miasto przygotowało specjalne punkty eksperckie, gdzie można będzie dowiedzieć się więcej o rodzicielstwie zastępczym. Tegoroczne Poznańskie Dni Rodziny rozpoczną się w parku im. Jana Pawła II. Oficjalne wręczenie kluczy do miasta jednej z poznańskich rodzin zastępczych rozpocznie wielki piknik rodzinny.

fot. wPoznaniu.pl

Szereg atrakcji dla rodzin

Na scenie w parku odbędą się koncerty, spektakle teatralne, pokazy magii i inne atrakcje. Dla dzieci przygotowano strefy aktywności. Natomiast dla starszych uczestników przewidziano „Forum Rodziny”, cykl miniwykładów dotyczących rozwoju dzieci oraz strefę seniora.

– To już kolejne Poznańskie Dni Rodziny, 12 edycja, 11 dni wielkich atrakcji, warsztatów, koncertów, spędzenia rodzinnie czasu. W tym roku hasłem przewodnim naszych Poznańskich Dni Rodziny są rodziny zastępcze. Cały czas szukamy rodzin zastępczych. W czasie Poznańskich Dni Rodziny chcemy im podziękować dlatego też symbolicznie wręczymy jednej z rodzin klucze do miasta. Prawie 900 dzieci jest w pieczy zastępczej. Mamy 445 rodzin zastępczych i cały czas ich brakuje – powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

W parku będzie także Targ Familijny, gdzie będzie można zakupić rękodzieło, wspierając jednocześnie osoby ze szczególnymi potrzebami. Nie zabraknie także strefy gastronomicznej i foodtrucków dla miłośników jedzenia.

Profilaktyka zdrowotna

Poznańskie Dni Rodziny to także okazja do zadbania o zdrowie. W Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM) odbędzie się Biała Sobota. Tam będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich, badań profilaktycznych i porad specjalistów.

-Zdrowie jest najważniejsze. Dla tych najmłodszych i najstarszych, dlatego zapraszamy do POSUM, gdzie będziemy mówić o zdrowiu, o profilaktyce i będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i porad. Zapraszamy od godziny 9 do godziny 13 wszystkich bez względu na wiek. Będą bezpłatne badania USG płuc dla dzieci, mammografia, porady kardiologiczne, porady pediatryczne, psychologiczną, będzie strefa dla dziecka, aby było można przyjść całą rodziną – powiedziała Maria Lisiecka-Pawełczak, przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia.

25 i 26 maja, osoby posiadające kartę OK Poznań będą mogły skorzystać z wielu zniżek w różnych miejscach w mieście m.in. w poznańskim zoo, czy Centrum Szyfrów Enigma.

– W czasie Poznańskich Dni Rodziny jest bardzo wiele atrakcji, szczególnie dla poznaniaków, którzy są posiadaczami karty „Ok! Poznań”. Zapewnia zniżkę na bilet rodzinny do ogrodu zoologicznego za złotówkę, a także zniżki do innych naszych miejskich instytucji, między innymi na baseny – dodał Solarski.

Oficjalne zakończenie Poznańskich Dni Rodziny odbędzie się 29 maja na Wolnym Dziedzińcu placu Kolegiackiego. Tego dnia dzieci będą świętować Dzień Dziecka. Wręczone zostaną nominacje do Dziecięcej Rady Miasta.

fot. wPoznaniu.pl

Czytaj też: To największy park sztuki w Europie. Znajduje się w Poznaniu

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl