Targi Edukacyjne i Targi Książki w Poznaniu. Co ciekawego?

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich, w weekend 11-13 marca odbędą się Targi Książki, a także 26. już edycja Targów Edukacyjnych.

Po dwóch latach targi wracają „do offline’u”. Wraz z 26. edycją Targów Edukacyjnych, na Międzynarodowych Targach Poznańskich, odbędą się Poznańskie Targi Książki.

Targi Edukacyjne

Motywem przewodnim tegorocznych Targów Edukacyjnych jest „świat EDUkacji”. Wydarzenie przewiduje wizyty gości z Rumunii, występ Zespołu Górali Czadeckich „Pojana”, wystawę „Polski i Rumunki, które zmieniły świat”. Tytuł nawiązuje więc nie tylko do pojęcia nauki, ale również szerokiej oferty międzynarodowej.

Zeszłoroczne targi online były ogromnym sukcesem, ale brakowało bezpośredniego kontaktu. W tym roku skupimy się na zdrowiu psychicznym i wpływie pandemii na nas. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej podejmie temat włączenia społecznego. Im lepiej poznajemy osoby, np. z niepelnosprawnosaciami, tym więcej innowacji możemy wdrażać i wykorzystywać. W różnorodności jest siła – mówiła Paulina Stochniałek, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Wydarzenia tegorocznych Targów Edukacyjnych niosą jedną przesłanie – „warto się uczyć”. Swoją ofertę zaprezentuje blisko 150 placówek oświatowych. Dla nauczycieli, uczniów i rodziców przewidziano bezpłatne warsztaty i wykłady.

Będzie dynamicznie i merytorycznie. Przygotowaliśmy dla wszystkich nauczycieli wiele szkoleń, webinarów, konferencji. Stacjonarnych jest 46, online 19. Mamy tez mnóstwo wydarzeń dla rodziców i uczniów. Będziemy szkolić, jak aktywować postawę obywatelską u uczniów – podkreśliła Grażyna Stępniewska, wicedyrektorka Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. 

Nie zabraknie warsztatów, wykładów, pokazów pierwszej pomocy. Udział wezmą również szkoły wojskowe i policyjne, które w swych prelekcjach opowiedzą o wojskowości. O spotkania z zawodami i bezpłatne konsultacje zadbają wielkopolskie Centra Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego oraz Wielkopolskie Samorządowe Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Na scenie w pawilonie 5, codziennie wystąpią ciekawi goście, m.in.: Wielkopolski Kurator Oświaty Robert Gaweł, Mistrzyni Polski i Europy w Warcabach Arleta Flisikowska, Katarzyna Bosacka oraz Laurentiu „Lorek” Zediu – mistrz Master Chefa.

Pojawią się wywiady z ciekawymi ludźmi. Na scenie głównej odbędą się warsztaty kulinarne z mistrzem Master Chefa. Na stole zagoszczą potrawy rumuńskie. Nie mogło też zabraknąć „motylego wolontariatu”. Namalujemy motyle, żeby pokazać, że warto pomagać tym, którzy są na ostatniej drodze życia – dodała Dorota Kinal z Departamentu Edukacji i Nauki.

Program Targów Edukacyjnych znajduje się TUTAJ

Targi Książki

W stolicy Wielkopolski spotkają się wydawcy z całego kraju, znani pisarze, ilustratorzy i pasjonaci książek. Udział zapowiedziało ponad 100 wydawców, a na stoiskach będzie można spodziewać się atrakcyjnych rabatów. Na trzech scenach codziennie wystąpią autorzy. Wśród nich pojawią się między innymi Mariusz Szczygieł, Elżbieta Cherezińska, Ryszard Ćwirlej, Sylwia Chutnik.

Odbiorcy Targów Edukacyjnych to także odbiorcy Targów Książki. Poznań jest niebywałe silnym ośrodkiem wydawniczym. Pandemia pokazała, że Polacy wrócili do czytania książek. Targi Książki są wyjątkowo ważne dla wydawców, bo książka żywi się kontaktem międzyludzkim i spotkaniami z autorami, wydawcami – mówiła Katarzyna Kamińska, szefowa Wydawnictwa Miejskiego Posnania. 

Poza samymi książkami, atrakcji będzie dużo więcej. Fani płyt winylowych będą mieli okazję odwiedzić giełdę, na której do wyboru będzie 10.000 płyt winylowych, wyselekcjonowanych przez wystawców z Polski i zagranicy. Dla miłośników powieści rysunkowych dostępna będzie Strefa Komiksu, a dla graczy Strefa Scrabble.

Program Poznańskich Targów Książki znajduje się TUTAJ

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl