Tłumy na Nocy Muzeów w Poznaniu. Co się działo? Zobacz zdjęcia

Zwiedzający mieli okazję zobaczyć niedostępne na co dzień zakamarki, obejrzeć różne wystawy, a także wziąć udział w warsztatach. To jedyna taka noc w roku, kiedy zwiedzać można do późna.

Noc Muzeów i podobne do niej imprezy odbywają się już od wielu lat w ponad 100 europejskich miastach. W Poznaniu wydarzenie to jak zwykle przyciągnęło tłumy zwiedzających. Nic w tym dziwnego, wyjątkowe atrakcje przygotowało 40 instytucji.

Muzeum Narodowe

Dużo działo się w Muzeum Narodowym w Poznaniu i jego filiach. W Gmachu Głównym odbyły się spotkania z kuratorami i konserwatorami. Zwiedzający mogli posłuchać muzyki na żywo i zobaczyć zamknięte na co dzień dla zwiedzających Muzeum Etnograficzne.

Muzeum Sztuk Użytkowych zaproponowało odkrywanie tamtejszych eksponatów do oglądania, słuchania i… wąchania. Zwiedzający mogli zobaczyć również widowiskowe eksponaty światowej klasy, zaprezentowane na wystawie „Precjoza. Pokaz nabytków Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu”.

Noc Muzeum wróciła także po kilku latach do Ratusza. Zobaczyć można tam było przestrzeń gotyckich piwnic, która była niedostępna od 1997 roku. Odbył się tam również pokaz filmów prezentujących dawny Poznań. Natomiast obok w Muzeum Instrumentów Muzycznych można było wziąć udział w warsztatach z tworzenia papieru czerpanego i pisania na nim tradycyjnym piórem z atramentem z kałamarza.

Co więcej, zobaczyć można było zakamarki Zamku w Gołuchowie i Pałacu w Rogalinie.

Żywa lekcja historii

Dużo działo się także przy Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Zwiedzający mogli odbyć tam lekcję żywej historii, a przy okazji zobaczyć eksponaty z okresu wojny i umundurowanie powstańcze.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu – Pałac Górków przygotowało mnóstwo warsztatów, między innymi z układania mozaiki czy warsztaty plastyczne i metaloplastyczne. Klaudyna Bronowska robiła tam również tatuaże tymczasowe według wzorów historycznych, wykonywane naturalnymi barwnikami: henną i jaguą.

Wyjątkowe miejsca

Fani podziemi mogli wejść do Schronu Piechoty J2IVa, a także do Przeciwatomowego schronu dla władz miasta Poznania, po których oprowadzali przewodnicy.

Do swoich murów zaprosiła również Biblioteka Raczyńskich. Zwiedzający mogli zobaczyć wystawę „Chopin, Matejko, dawne mapy – skarby Latanowicza”.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl