Centrum Szyfrów Enigma – nowy eksponat

Muzeum Historii Polski udostępniło Centrum Szyfrów Enigma nowy eksponat. To oryginalny egzemplarz polskiej repliki Enigmy.

Nowy eksponat

Muzeum Historii Polski przekazało egzemplarz repliki Enigmy. Będzie można go oglądać do czerwca. Obiekt powstał we Francji w latach 1940-1942. Zbudowano go po ewakuacji Polskiego Biura Szyfrów do Francji, na podstawie projektu dwóch inżynierów – Antoniego Pallutha i Edwarda Fokczyńskiego.

Polacy zbudowali jeszcze przed wojną około 50 takich urządzeń, które razem z cyklometrem, bombą kryptologiczną czy płachtami Zygalskiego umożliwiały szybkie odczytywanie niemieckich depesz. W 1939 roku kilka replik Enigmy przekazano zachodnim sojusznikom, resztę po agresji Hitlera na Polskę zniszczono – czytamy na stronie csenigma.pl.

Elementy maszyny zostały wyprodukowane w podparyskiej firmie według polskiego projektu. Po wojnie została przetransportowana do Wielkiej Brytanii, później trafiła do Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, aż w 2020 roku znalazła się w Muzeum Historii Polski.

Warto zwrócić uwagę, że polska replika Enigmy różni się w szczegółach od niemieckiego pierwowzoru. Między innymi w polskiej wersji maszyny okablowanie łącznicy znajduje się w tylnej części, a nie – jak w niemieckim oryginale – z przodu. Polska replika zachowuje jednak funkcjonalność niemieckiej Enigmy.

 

zdjęcie: csenigma.pl

Co dalej?

Centrum Szyfrów Enigmą zapowiada, że w przyszłości będą pokazywane różne modele maszyny szyfrującej. Nowy eksponat jest obecnie drugim, pozyskanym przez muzeum. W zeszłym roku można było obejrzeć, pozyskaną ze zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, wersję cywilną. Więcej informacji na temat ekspozycji dostępne na stronie CSE.

O muzeum

Poznańskie muzeum, zlokalizowane przy ul. Św. Marcin 78, jest świadectwem historii polskich matematyków. Ekspozycja składa się z trzech części. W pierwszej z nich, zwiedzający, poznają historię szyfrów na przestrzeni dziejów, przechodzą szybki kurs i próbują własnych sił w tej sztuce. W drugiej części pokazana jest historia złamania kodów enigmy przez absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. Można również dowiedzieć się o innych zasługach, odkryciach i maszynach służących do walki z szyfrem Enigmy. Trzecia część skupia się na rewolucji informatycznej po II wojnie światowej.

 

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl