Niski stan wody w Warcie. Susza będzie się tylko pogłębiać

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed pogłębiającą się suszą, która dotyka coraz większe obszary Polski. Rzecznik IMGW, Grzegorz Walijewski poinformował, że w maju opady deszczu były minimalne. W miastach takich jak Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski i Piła zanotowano opady bliskie zeru. Prognozy na najbliższe tygodnie nie są optymistyczne – obszar zagrożony suszą będzie się powiększał.

Choć w najbliższy weekend przewidywane są zmiany baryczne, które mogą przynieść opady deszczu, nie będą one wystarczające, aby zminimalizować zagrożenie suszą. Walijewski zaznaczył, że klimatyczny bilans wodny pozostaje ujemny, co oznacza, że więcej wody paruje, niż opada. Nawet intensywne opady nie poprawią sytuacji, ponieważ bardzo przesuszona gleba nie jest w stanie wchłonąć wody, co powoduje, że deszcz spływa po powierzchni.

Rzecznik IMGW zwrócił uwagę na niebezpiecznie niski poziom wilgotności, który w wielu miejscach spadł poniżej 40 procent. Obecnie mamy do czynienia z suszą meteorologiczną, która może przekształcić się w suszę rolniczą, a w konsekwencji również hydrologiczną. Spadek poziomu wód stanowi ogromne wyzwanie dla rolnictwa, leśnictwa oraz zwiększa zagrożenie pożarowe.

Permanentna susza od 2014 roku

Grzegorz Walijewski przypomniał, że od 2014 roku Polska co roku zmaga się z permanentną suszą, której zasięg stale się zwiększa. Prognozowane na lato wysokie temperatury, przewyższające normę, nie wróżą poprawy. Całe lato ma być upalne, co dodatkowo wpłynie na pogorszenie sytuacji.

Z powodu niewielkiej ilości opadów i wysokich temperatur, w wielu regionach kraju pojawia się zagrożenie pożarowe. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wysłało alert do mieszkańców sześciu województw: podlaskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. W piątek i sobotę obowiązuje tam duże zagrożenie pożarowe w lasach.

RCB apeluje do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności. „Nie używaj ognia w lesie i jego sąsiedztwie. W przypadku zagrożenia – dzwoń na 112” – brzmi apel RCB. Aktualną mapę zagrożenia pożarowego lasów można znaleźć na stronie: https://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/.

Czytaj też: Tłumy ludzi ogląda pokazy samolotów. SempAIR Optimi Show [ZDJĘCIA]

Źródło: IMGW / PAP.

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl