Pokaz mody w Poznaniu. Ponad 50 wydarzeń w centrum miasta za darmo

Miasto ogłosiło wyniki konkursu „Centrum Od Nowa”. Lokalna społeczność Starego Miasta popisała się kreatywnością. Spośród 17 propozycji wybrano 10 najlepszych, które zorganizowane zostaną za darmo w ścisłym centrum Poznania. Dzięki temu mieszkańcy i goście Starego Miasta będą mieli okazję uczestniczyć w ponad 50 różnorodnych aktywnościach. Takich jak warsztaty, seanse filmowe, koncerty i wystawy. Wśród nich m.in. pokaz mody.

„Centrum Od Nowa”

Komisja konkursowa, w skład której weszli przedstawiciele Rady Miasta Poznania, Rady Osiedla Stare Miasto oraz instytucji kulturalnych, takich jak Estrada Poznańska, Centrum Kultury „Zamek”, Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta oraz Wydział Kultury, wybrała projekty, które najlepiej wpisywały się w oczekiwania mieszkańców ścisłego centrum miasta.

Jednym z wybranych projektów jest „Szekspir Od Nowa na fyrtlu”, który zakłada organizację warsztatów od lipca do sierpnia. Projekt ten połączy siły mieszkańców Starego Miasta, w tym seniorów, osób z niepełnosprawnościami i młodzieży z różnych stron świata. Na motywach „Romea i Julii” powstaną 4 etiudy teatralne. Będą wystawiane na terenie podwórek przy ulicach Mielżyńskiego, Kościuszki i 3 Maja. W ostatni weekend sierpnia odbędzie się także performatywny pokaz finałowy na tarasie Biblioteki Raczyńskich.

– Na ten konkurs miasto przeznaczyło 100 tys. zł. Pomysł wyszedł od społeczników, głównie z Rady Osiedla Stare Miasto i z pl. Wolności. Wybraliśmy 10 projektów, które zrealizowane będą na Starym Mieście. Będzie się dużo działo. Rozpoczynamy też tzw. konkurs dogrywkowy dla NGO-sów. Na ten cel mamy pół miliona złotych. Wnioski konkursowe można składać od wtorku. Przypominam też o konkursie na neony na Świętym Marcinie, żeby na powrót ta ulica była neonowa – mówił z-ca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski.

Na zdjęciu: Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej i Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania (fot. wPoznaniu.pl)

Zwycięskie projekty

– Konkurs rozstrzygnęliśmy w dwa miesiące. Wybraliśmy 10 projektów, większość z nich otrzymała wsparcie mniej więcej od 5 do 10 tys. zł. Zgłosiło się otwarte grono chętnych, zarówno organizacje pozarządowe, jak i firmy, czy przedsiębiorcy, którzy działają na terenie Starego Miasta. Mamy bardzo dużo ciekawych propozycji. Zetknęła się kultura, edukacja i ruch społeczny – tłumaczy Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury UMP.

Wystawa Makeup not War” to projekt, który powstał jako efekt aktywizacji zawodowej osób z doświadczeniem uchodźczym. Na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta będzie można podziwiać zdjęcia 23 kobiet. Przybyły do Poznania po 24 lutego 2022 roku w poszukiwaniu bezpiecznego życia.

Spotkajmy się na Mielżyńskiego” to jednorazowe wydarzenie, które odbędzie się przy ulicy Mielżyńskiego 21. Będzie ono obejmować różnorodne wątki, takie jak arteterapia, koncert i pokaz mody. Podczas pokazu styliści pomogą w dokonaniu stylizacji z odzieżą używaną.

Księgarnia Bookowski zaprasza na cykl spotkań pod hasłem „Literatura – miasto – natura”. Poświęcone one będą relacjom mieszkańców Poznania z roślinami i zwierzętami tworzącymi miejski ekosystem. W ramach tego cyklu odbędą się spotkania literackie, m.in. z Janem Mencwelem, oraz spacery tematyczne po ulicy Święty Marcin.

Na dziedzińcu jednej z kamienic przy placu Wolności 5 będzie można obejrzeć kultowe polskie komedie w ramach projektu „Kino na Wolności 5/5”. Fundacja Dobry Klimat uzupełni seanse prelekcjami i dyskusjami na temat historii filmów i miejsc, w których je obejrzymy.

Wszystko za darmo

Fundacja Jeden Uniwersytet zaprasza na „Salonik kulturalny na Świętym Marcinie”. Projekt ten stwarza miejsca spotkań z interesującymi postaciami. Będą dzielić się swoją wiedzą i inicjować dyskusje na temat: literatury, podróży, wina, historii i architektury. Spotkania odbędą się od września do grudnia.

Fotografowie Beata Wencławek, Andrzej Majos i Jarosław Majchrzycki przygotują mobilną wystawę pod nazwą „Tak się Gra w Poznaniu”. Pokaże najciekawsze momenty związane z wydarzeniami kulturalnymi w mieście. Wystawa będzie dokumentacją kulturalnej rzeczywistości Poznania.

Projekt „Pierwsza Miłość Starego Miasta” połączy wystawę Margarity Pugaczowej „Modern Love” z akcją fotograficzno-filmową na terenie ścisłego śródmieścia. Twórczynie projektu planują stworzyć filmowy dokument opowiadający o miłości, który będzie miał swoją premierę pod koniec listopada w jednej z galerii sztuki.

Stary Rynek bez prądu” to projekt muzyczny, który nawiązuje do legendy spotkania Krzysztofa Komedy i Jerzego Miliana w klubie SARP na Starym Rynku. Poznańscy artyści zagrają dwa koncerty, które będą słyszalne przez okna klubu.

Forum Designu” przy ulicy 23 Lutego 14/16 stanie się miejscem spotkań i warsztatów poświęconych fotografii, aranżacji wnętrz, sztuce użytkowej i architekturze. Warsztaty odbędą się od września do grudnia.

Dzięki konkursowi „Centrum Od Nowa” Stare Miasto w Poznaniu stanie się areną wielu wydarzeń. Organizatorzy mają nadzieję, że inicjatywy te przyciągną mieszkańców i gości do odnowionego centrum miasta oraz wpłyną na rozwój lokalnej społeczności. To doskonała okazja, aby odkryć nowe pasje, spotkać interesujące osoby i cieszyć się bogatą ofertą kulturalną. Wszystkie wydarzenia są darmowe.

Czytaj też: Remonty w Poznaniu. Kiedy się zakończą? Znamy daty [ZDJĘCIA]

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl