Najwięcej prac remontowych ma miejsce w centrum Poznania. Pomimo wznowienia ruchu tramwajowego na choćby części odcinka Św. Marcin i PST, mieszkańcy stolicy Wielkopolski wciąż oczekują finalnej daty zakończenia wielkich inwestycji. Terminy zakończenia prac większości z nich przypadają na bieżący rok.
Kolejowa – III (lipiec — wrzesień) 2023 roku
Obecnie trwają prace związane z przebudową ulicy Kolejowej na Łazarzu. W ramach tych działań powstanie nowa jezdnia i chodniki, wyniesione skrzyżowania, nowe elementy zieleni (w tym pasy zieleni i 50 drzew), a także zostaną wykonane prace związane z odwodnieniem, siecią kanalizacyjną i gazową. Prace rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku i mają potrwać do III kwartału 2023 roku.
To aktualne projekty infrastrukturalne w Poznaniu, które mają na celu poprawę transportu publicznego i ułatwienie komunikacji mieszkańcom miasta.
Święty Marcin – III kwartał (lipiec – wrzesień) 2023 roku
Jedna z najsławniejszych ulic w Poznaniu przebudowano w 2017 roku. Ówczesne prace zakończyły się w 2019 roku. Dotyczyły odcinka od ul. Ratajczaka do ul. Gwarnej. Obecnie trwające prace na ul. Św. Marcin od strony ronda Kaponiera wraz z ul. Towarową i to jedna z odsłon Programu Centrum. Najpierw wyremontowano odcinek ul. Św. Marcin między Gwarną a ul. Ratajczaka. Zmienił się również fragment ul. Św. Marcin od ul. Ratajczaka do Al. Marcinkowskiego. W maju tramwaje wróciły na trasę od ul. Towarowej do Al. Marcinkowskiego. Zgodnie z zapowiedziami PIM-u prace na ul. Święty Marcin mają się zakończyć w III kwartale 2023 roku.
Rozbudowa fragmentu ulicy Św. Marcin na odcinku od mostu Uniwersyteckiego do al. Niepodległości wraz ze skrzyżowaniem z al. Niepodległości oraz ul. Towarową (zakres 4) oraz Rozbudowa fragmentu ulicy Św. Marcin na odcinku od al. Niepodległości do ul. Gwarnej (zakres 2.1) w ramach projektu Program Centrum – ulicą Św. Marcin od 13 maja jeżdżą tramwaje, zakończenie wszystkich prac wraz z odbiorami nastąpi w III kwartale 2023 r. – oznajmia nam PIM.
Stary Rynek – do końca jesieni 2023 roku
Na Starym Rynku pracowano nad nowym gazownictwem i elektroenergetyką na ul. Wrocławskiej. Zainstalowano dwa zbiorniki retencyjne, które będą chronić zalanie kamienic i zapewnią miejskiej zieleni wodę opadową. W południowej i zachodniej części Starego Rynku wybudowano sieć wodno-kanalizacyjną oraz studnie. Odnowiono też wodociąg od ul. Paderewskiego do ul. Klasztornej, a większość przyłączy ciepłowniczych zastąpiono nowymi.
Kolejne prace remontowe to budowa oświetlenia, wysp zieleni, ogrodu zielonego i odtworzenie historycznej nawierzchni. Zgodnie z zapowiedziami remont Starego Rynku powinien zakończyć się jesienią 2023 roku.
Rewaloryzacja przestrzeni płyty Starego Rynku w Poznaniu wraz z przekształceniem fragmentu bloku śródrynkowego (ul. Jana Baptysty Quadro) w pasaż kultury – zakończenie zasadniczych prac budowlanych – jesień 2023 r. – informuje nas PIM.
Trasa Kórnicka – do końca 2023 roku
W ramach przebudowy torowiska tramwajowego między ul. Jana Pawła II a os. Lecha, planowane jest zastąpienie wysłużonej trasy tramwajowej nowym torowiskiem. Prace te są ostatnim etapem przebudowy Górnego Tarasu Rataj. Wcześniej zmodernizowany został odcinek torowiska wzdłuż ulic Chartowo i Żegrze, a także powstał nowy odcinek wraz z pętlą przy ul. Unii Lubelskiej. Projekt obejmuje również budowę tras rowerowych, ciągów pieszych oraz modernizację przystanków Kórnicka, Os. Tysiąclecia, Polanka (oraz nowego przystanku – Łacina), a także instalację oświetlenia, monitoringu i zagospodarowanie zieleni. Prace zakończyć się mają do 2023 roku.
– Przebudowa trasy tramwajowej ul. Kórnicka – os. Lecha – powrót tramwajów IV kwartał 2023 r. – podaje nam PIM.
Ulica 27 Grudnia (okolice Okrąglaka) – do grudnia 2023 roku
Programu „Centrum” obejmuje też przebudowę południowej strony placu Wolności, ulicę 27 Grudnia, ulicę Ratajczaka, aż do ulicy Świętego Marcina, ulicy Kantaka i ulicy Gwarnej. Otworzono węzeł „Most Teatralny”, co oznacza, że ruch wznowiono wzdłuż ulic Fredry, Mielżyńskiego i 23 Lutego do pl. Wielkopolskiego. Prace przy Okrąglaku wciąż trwają. Ich zakończenie zaplanowano do końca 2023 roku.
Rozbudowa drogi pl. Wolności i przebudowa ul. 27 Grudnia, ul. Ratajczaka na odcinku od ul. 27 Grudnia do ul. Św. Marcin, ul. Kantaka oraz ul. Gwarnej – do końca 2023 r. – informuje nas PIM.
Węzeł Grunwaldzka – do jesieni 2023 roku
Prace budowlane węzła przesiadkowego Grunwaldzka są już w toku i mają zostać zakończone do jesieni 2023 roku. Węzeł ten ma służyć jako miejsce przesiadkowe pomiędzy różnymi środkami transportu, takimi jak tramwaje, autobusy i kolej. W skład węzła przesiadkowego Grunwaldzka wchodzą m.in.: budowa nowej stacji kolejowej Grunwaldzka z peronami obsługującymi zarówno pociągi regionalne, jak i dalekobieżne. Wybudowanie nowoczesnego dworca autobusowego, który będzie służył jako punkt przesiadkowy dla różnych linii autobusowych. Utworzenie parkingu dla samochodów oraz miejsc postojowych dla rowerów, aby zapewnić dogodne warunki dla różnych środków transportu.
Budowa zintegrowanego węzła transportowego Grunwaldzka, w miejscu przejazdu przez linię kolejową E20 – jesień 2023 r. – potwierdza nam datę PIM.
PIM – pozostałe inwestycje i remonty
Poznańskie Inwestycje Miejskie prowadzą także wiele innych zadań. W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace związane z budową drogi rowerowej po północnej stronie jezdni ulic Estkowskiego, Małe Garbary, Wolnica i Solnej, do skrzyżowania z ul. Działową. Natomiast wśród inwestycji, których zakończenie przewidują na ten rok, można wymienić:
- Przebudowa ul. Pokrzywno – III kwartał 2023 r.
- Wzmocnienie nawierzchni ulicy Warszawskiej na odcinku od ulicy Św. Michała do ulicy Krańcowej -jezdnia północna wraz ze skrzyżowaniem – III kwartał 2023 r.
- Przebudowa ulic: Rubinowej i Ametystowej oraz budowa kanalizacji deszczowej w ul. Miętowej – IV kwartał 2023 r.
- Przebudowa skrzyżowania ulic Ługańskiej, Michałowo i Szczepankowo – IV kwartał 2023 r.
- Budowa sali gimnastycznej wraz z łącznikiem przy Szkole Podstawowej nr 59 – III kwartał 2023 r.
- Dom Pomocy Społecznej przy ul. Ugory – modernizacja elewacji – IV kwartał 2023 r.
- Budowa zbiornika retencyjnego na osiedlu Kiekrz – IV kwartał 2023 r.
- Kompleksowa modernizacja energetyczna placówek oświatowych na terenie Miasta Poznania (SP nr 98, 77, 19) – do końca 2023 r.
- Poznański Zespół Żłobków – prace modernizacyjne – podniesienie standardu budynków żłobków – do końca 2023 r.
Ponadto PIM jest w trakcie postępowań przetargowych na realizację kolejnych inwestycji. W zależności od ich przebiegu, w tym roku zajmą się także wykonaniem i zakończeniem takich zadań, jak np. przebudowa ul. Architektów, budowa ulicy stanowiącej przedłużenie ul. Wańkowicza, budowa łącznika Wartostrady przy ul. Chwaliszewo czy budowa ul. Modrzejewskiej – w tym przypadku są na etapie wyboru wykonawcy po otwarciu ofert.
Czytaj też: Na ten dzień czekali wszyscy mieszkańcy. Tramwaje wróciły do centrum Poznania [ZDJĘCIA]