28 milionów do wydania. Decydują poznaniacy

Już wkrótce rozpoczyna się nabór wniosków do kolejnej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Każdy mieszkaniec będzie miał szansę zgłosić swój pomysł na poprawę miasta. To doskonała okazja, by wnieść swój wkład w kształtowanie przestrzeni miejskiej i poprawić jakość życia w Poznaniu.

Poznański Budżet Obywatelski

Poznański Budżet Obywatelski (PBO) to inicjatywa, w ramach której mieszkańcy Poznania mają możliwość decydowania o części budżetu miejskiego poprzez zgłaszanie i wybieranie projektów do realizacji. Dzięki PBO mieszkańcy mogą bezpośrednio wpływać na to, jakie inwestycje i działania władze zrealizują w mieście.

– Ruszamy z kolejną edycją Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku do dyspozycji mieszkańców i mieszkanek Poznania jest rekordowa kwota, bo aż 28 milionów złotych – czytamy na stronie PBO.

Nabór wniosków do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego (PBO) rusza 6 maja i potrwa do 31 maja. W tym czasie każdy może zgłosić do trzech pomysłów na projekty, które mogłyby zostać zrealizowane w mieście. Wnioski można złożyć online, w serwisie PBO, osobiście w biurze podawczym Urzędu Miasta Poznania, lub tradycyjną pocztą. Więcej dokładnych informacji znajdziesz [TUTAJ].

Projekty do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego mogą zgłaszać osoby mieszkające w Poznaniu, bez konieczności posiadania meldunku w mieście. Nie ma też limitów wiekowych. Jeśli projekt zgłasza osoba poniżej 13 roku życia, musi uzyskać zgodę swojego opiekuna prawnego i podać jego dane.

– Jest jeden warunek. Wioski mogą składać tylko osoby fizyczne – informują urzędnicy.

Co powinien zawierać wniosek?

Osoby zgłaszające projekty do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego muszą dokładnie opisać swój pomysł. W opisie powinna znaleźć się szczegółowa lokalizacja, uzasadnienie dla realizacji projektu oraz szacunkowy koszt. Dodatkowo, zgłaszany projekt powinien być ogólnodostępny dla mieszkańców.

Jeżeli ktoś ma problemy z wypełnieniem wniosku, może skorzystać z pomocy pracowników Urzędu Miasta Poznania i miejskich instytucji. Lista tych osób dostępna jest na stronie internetowej dotyczącej PBO. W tym serwisie można także znaleźć przykładowe koszty popularnych projektów. W razie pytań można zadzwonić również na infolinię Poznań Kontakt pod numer 61 646 3344 lub wysłać e-mail na adres pbo@um.poznan.pl.

Wybór projektów

Głosy na wybrane projekty w Poznańskim Budżecie Obywatelskim, jak co roku. mieszkańcy oddadzą online. Każdy będzie mógł zagłosować maksymalnie 5 razy: 3 razy na projekty ogólnomiejskie (1 na projekt mały, 1 na projekt duży, 1 na projekt duży w ramach Zielonego Budżetu) oraz 2 razy na projekty rejonowe (1 na mały i 1 na duży projekt).

Po zakończeniu przyjmowania wniosków 31 maja, przez kilka miesięcy będą one poddawane weryfikacji i ocenie przez różne wydziały Urzędu Miasta Poznania. Ostateczna lista projektów wraz z ich numerami w głosowaniu władze zatwierdzą pod koniec września. Głosowanie na projekty odbędzie się w dniach 7-28 października, a wyniki podadzą do 30 listopada.

W tym roku o 1,4 mln złotych więcej

PBO w tym roku wynosi 28 milionów złotych, czyli o 1,4 miliona więcej niż w poprzedniej edycji. Na projekty rejonowe przeznaczono 20,4 miliona złotych, z czego 19,1 miliona na duże i 1,3 miliona na małe.

Natomiast budżet na projekty ogólnomiejskie zwiększono do 7,6 miliona złotych. W tej kwocie 4 miliony przeznaczono na Zielony Budżet, 3 miliony na duże projekty (wzrost z 2 milionów), a 600 tysięcy na małe projekty (poprzednio 200 tysięcy).

Czytaj także: W poniedziałek poznamy nowy zarząd województwa

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl