Milion złotych za gromadzenie deszczówki. Tyle przekaże miasto

Radni miejscy na ostatniej sesji zdecydowali, że program dotacyjny na gromadzenie deszczówki, będzie kontynuowany. Miasto przeznaczy łącznie milion złotych na dofinansowania. Wnioski można składać od 16 maja.

Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy problem suszy pojawia się regularnie, ważne jest odpowiedzialne gospodarowanie wodą. Chodzi o to, by ponownie wykorzystywać deszczówkę, np. do podlewania ogródków. Zaletą programu jest nie tylko promocja ekologicznych rozwiązań, ale też oszczędność dla mieszkańców.

Tak jak w roku ubiegłym, wspieramy mieszkańców, którzy chcą dbać o środowisko. Zwiększenie naturalnej retencji wpłynie m.in. na poprawę lokalnego mikroklimatu oraz pozwoli odciążyć sieć wodociągową. Jest to działanie niezbędne w obliczu pogłębiających się zmian klimatycznych. Cieszę się, że miejscy radni przyjęli projekt jednogłośnie. Liczę na równie zgodne poparcie poznaniaków i poznanianek – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Dotacja może pokryć do 80 proc. kosztów. O dofinansowania mogą starać się spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz społeczne inicjatywy mieszkaniowe. Mogą liczyć na pomoc w wysokości do 50 tys. zł. Natomiast pozostali – do 6 tys. zł (o tysiąc złotych więcej niż rok temu). Dofinansowana nieruchomość musi znajdować się na terenie Poznania.

Z dofinansowania budowy nowych lub modernizacji istniejących systemów retencyjnych może skorzystać szerokie grono wnioskodawców. Ważnym wymiarem uchwały jest też promowanie postaw ekologicznych. O tym, jak takie działania są potrzebne, świadczy zainteresowanie projektem w ubiegłym roku – tłumaczy Agnieszka Górczewska, zastępczyni dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP, która referowała projekt podczas sesji rady miasta.

Dofinansowanie można przeznaczyć na materiały, montaż, budowę systemu deszczowego do zatrzymywania i wykorzystywania opadów – zbiornika na wodę, ogrodu deszczowego w gruncie, a także pojemnika, studni, muldy chłonnej lub na modernizację istniejącego systemu.

W tym roku Poznań przeznaczy na program aż milion złotych. Nabór wniosków rozpocznie się 16 maja i potrwa do 6 czerwca. Dotacje będą przyznawane według kolejności zgłoszeń wniosków aż do wyczerpania środków.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl