Poznaniacy na medal. Wielka akcja sprzątania brzegów poznańskiej rzeki

Poznaniacy wspólnie z klubem Warta Poznań, zaangażowali się w akcję „Czysta Rzeka”. Mieszkańcy, podzieleni na zorganizowane drużyny, z zapałem zbierali śmieci, dbając o czystość okolicznych terenów. Zobacz, jak wyglądała ta wyjątkowa inicjatywa, w której lokalna społeczność pokazała, jak ważna jest dla niej ochrona środowiska.

Akcja Czysta Rzeka

Akcja Czysta Rzeka to pionierska i największa w Polsce inicjatywa społeczna, mająca na celu sprzątanie rzek. Działania prowadzone są zarówno na wodzie, wzdłuż linii brzegowych, jak i na terenach przylegających do rzek. Akcja ma na celu zmobilizowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów i osób wypoczywających nad rzekami do wspólnego sprzątania tych obszarów.

Sprzątanie terenów Warty/ fot. wpoznaniu.pl

Sprzątanie rzeki Warta

Dziś, 21 maja, nad rzeką Wartą spotkali się organizatorzy ogólnopolskiej akcji „Czysta Rzeka” wraz ze społecznością klubu Warta Poznań oraz mieszkańcami Poznania. Wspólnie przystąpili do sprzątania rzeki, zbierając śmieci pozostawione przez innych. Celem akcji jest nie tylko poprawa stanu środowiska, ale także integracja społeczności i zwiększenie świadomości ekologicznej wśród uczestników.

– To już 6. edycja naszej akcji. W tym roku wystartowaliśmy 1 marca i już teraz możemy się pochwalić tysiącem zorganizowanych akcji w ramach tegorocznej edycji. Łącznie wzięło w nich udział 26 tysięcy uczestników, którzy wspólnymi siłami zebrały już imponującą liczbę, bo aż 43 ton odpadów – poinformował Mariusz Kalinowski z Fundacji Czysta Rzeka.

Mariusz Kalinowski z Fundacji Czysta Rzeka/ fot. wpoznaniu.pl

Warta Poznań włącza się do akcji

W tegorocznej akcji sprzątania rzeki w Poznaniu dołączył klub Warta Poznań. Inicjatywa ta zrodziła się w głowach organizatorów akcji „Czysta Rzeka”. Postanowili oni zaangażować społeczności, której nazwa nawiązuje do danej rzeki, tak jak w przypadku Warty Poznań.

– Jako Klub Zielony, nasza misja wykracza poza boisko. Jesteśmy zobowiązani do podejmowania inicjatyw ekologicznych, aby pokazać mieszkańcom Poznania, jak istotne jest dbanie o nasze miasto – mówił Marcin Kozubski, dyrektor marketingu Warty Poznań.

Marcin Kozubski, dyrektor marketingu Warty Poznań/ fot. wpoznaniu.pl

Dzisiejsze zebranie śmieci zgromadziło około 100 uczestników, w tym mieszkańców Poznania, społeczność Warty Poznań, oraz dzieci z domu dziecka i szkół. Zwieńczeniem wydarzenia będzie turniej piłkarski. Całość będzie trwała do godziny 15 na terenie POSiR Rataje, przy os. Piastowskie 106a.

Sprzątanie rzek

Sprzątanie terenów, zwłaszcza tych przy rzekach, ma ogromne znaczenie dla zachowania czystości środowiska naturalnego. Dzięki regularnym akcjom sprzątania możemy ograniczyć ilość odpadów, które trafiają do rzek i zanieczyszczają wody. Czyste tereny nad rzekami są nie tylko przyjemne dla oka, ale także przyczyniają się do zachowania zdrowego ekosystemu wodnego oraz poprawy jakości życia dla fauny i flory. Ponadto, dbanie o czystość terenów przy rzekach przekłada się również na dobro naszej społeczności. Dzięki temu tworzą się przyjazne i estetyczne miejsca rekreacji dla mieszkańców oraz turystów.

– Zawsze, gdy jest akcja sprzątania i mogę wziąć w niej udział, czuję się naprawdę szczęśliwy. To fantastyczne uczucie móc aktywnie przyczynić się do czystości naszych terenów i sprawić, że nasze środowisko staje się jeszcze piękniejsze i bardziej przyjazne dla wszystkich – mówił jeden z uczestników.

Podczas akcji udało się zebrać ponad 400 kilogramów śmieci.

Czytaj także: Gniezno otrzyma pomoc od wojewody

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl