120 nowych drzew. Tak chcieli mieszkańcy

Na poznańskim Piątkowie pojawiła się nowa zieleń. Blisko 120 drzew zostało tam posadzonych w ramach współpracy z radą osiedla oraz realizacji projektu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Zadecydowali o tym mieszkańcy.

Piątkowo Poznań

Dzięki głosom mieszkańców na projekt „Zielone Fyrtle” w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego udało się pozyskać 120 tysięcy złotych na nowe nasadzenia drzew, wraz z późniejszą pielęgnacją. Efektem tego jest posadzenie nowych drzew wzdłuż ul. Szymanowskiego, po północnej stronie. Teraz w tym miejscu możemy podziwiać 18 wiązowców zachodnich, 17 miłorzębów dwuklapowych, 23 kasztanowce czerwone oraz 21 topoli białych. To inwestycja w estetykę naszej okolicy oraz nasze zdrowsze otoczenie.

Dodatkowo, we współpracy z radnymi osiedlowymi z Piątkowa, drzewa zasadzono w rejonie ulic Wojciechowskiego i Kurpińskiego. W ramach tej inicjatywy, przy ulicach tych pojawiło się 10 wiśni piłkowanych w odmianie Kanzan, cztery klony polne oraz 22 wiązowce zachodnie. Również, na ulicy Szymanowskiego dodano cztery klony pospolite. Rada osiedla ze swojego budżetu przeznaczyła na ten cel 70 tys. złotych, wliczając w to także pielęgnację.

Nasadzenie drzew to tylko estetyka?

Wprowadzenie nowych drzew do miejskiego krajobrazu ma znaczenie nie tylko dla estetyki, ale także dla zdrowia i funkcjonalności miasta. Drzewa pełnią wiele istotnych funkcji, mających pozytywny wpływ na nasze otoczenie. Poprawiają jakość powietrza poprzez absorpcję szkodliwych substancji oraz produkcję tlenu. Dodatkowo, ich obecność przyczynia się do regulacji mikroklimatu poprzez chłodzenie powietrza w upalne dni i ochronę przed wiatrem w zimie. Drzewa również zatrzymują wodę deszczową, zmniejszając ryzyko powodzi oraz wspierając naturalne cykle wodne. Ich obecność sprzyja również różnorodności ekosystemów miejskich, przyciągając ptaki, owady i inne zwierzęta.

Czytaj także: Bieliki upodobały sobie Puszczę Notecką. Zobacz wyjątkowe nagranie

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl