Fachwerkowa kamienica z 1887 r. może zyskać drugie życie

Fachwerkowa kamienica przy ulicy Różanej jest jedną z perełek architektonicznych Wildy. Obiekt w ostatnich latach niszczał, jednak niebawem może się to zmienić. 6 czerwca Miejski Konserwator Zabytków wstępnie zaopiniował koncepcję architektoniczną dotyczącą zmiany sposobu użytkowania i jego rozbudowy.

Niemiecki termin „fachwerk” odnosi się do metody budowy domów, która w języku polskim często określana jest jako „pruski mur”. Technika ta była niezwykle popularna w drugiej połowie XIX wieku, kiedy powstawała zabudowa Wildy i Jeżyc.

Domy pierwszych spółdzielni mieszkaniowych powstawały właśnie w fachwerku.

Jednym z przykładów budowy fachwerkowej jest kamienica znajdująca się przy ulicy Różanej 14. Budynek został wybudowany w 1887 r. i jest objęty ochroną konserwatorską jako element zespołów urbanistyczno-architektonicznych kolebki miasta, najstarszego przedmieścia i najstarszych dzielnic XIX-wiecznego Poznania.

Fachwerkowa kamienica z 1887 r. może zyskać drugie życie (fot. Łukasz Gdak/wpoznaniu.pl)

Piętrowa kamienica stojąca szczytem do ulicy, posiadająca sześcioosiową fasadę, została nakryta dwuspadowym dachem. Ryglowa, drewniana konstrukcja ścian piętra i poddasza została wypełniona ceramiczną, nietynkowaną cegłą.

Nowa koncepcja architektoniczna

Fachwerkowa kamienica na Różanej została wpisana do rejestru zabytków decyzją z 6 października 1982 r. W związku z tym wszelkie prace przy tym budynku wymagają uzyskania pozwolenia konserwatorskiego.

– Ze względu na stan techniczny, dom mieszkalny przy ul. Różanej 14 w Poznaniu wymaga podjęcia kompleksowych prac remontowo-renowacyjnych – informuje Joanna Bielawska-Pałczyńska, dyrektorka Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. – 6 czerwca Miejski Konserwator Zabytków wstępnie zaopiniował koncepcję architektoniczną dotyczącą zmiany sposobu użytkowania i rozbudowy domu mieszkalnego przy ul. Różanej 14 w Poznaniu pod warunkiem zabezpieczenia konstrukcji domu, remontu dachu, renowacji elewacji, odtworzenia stolarki oraz remontu bramy wjazdowej i furty – podaje.

Jak wymienia Bielawska-Pałczyńska, w historycznym budynku należy wykonać drewniane okna odwzorowujące historyczną stolarkę okienną. Zachowaniu podlega unikatowa dachówka ceramiczna na dachu. – Należy bezwzględnie zachować historyczną, metalową wjazdową bramę dwuskrzydłową wraz z jednoskrzydłową furtą, które należy zabezpieczyć, naprawić i poddać konserwacji – zaznacza.

Zobacz też: Wieżowce w Poznaniu. Te budynki są najwyższe

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl