Bezpłatne miejsca opieki dla dzieci do 3 lat. Jeden warunek

W Poznaniu, Biedrusku i Kórniku czekają wyjątkowe miejsca w punktach opieki dla dzieci do lat 3. Mogą z nich skorzystać rodzice, którzy chcą wrócić na rynek pracy. Stowarzyszenie Metropolia Poznań oferuje osobom bezrobotnym doradztwo zawodowe oraz szkolenia i staże. Większość kosztów pobytu dzieci w punktach opieki finansowana jest z projektu „Wracamy na rynek pracy – aktywizacja zawodowa osób powracających lub wchodzących na rynek pracy po powrocie związanym z opieką nad dzieckiem do lat 3″.

W Poznaniu 13 miejsc na Osiedlu Warszawskim i sześć na ulicy Jugosłowiańskiej, dla piątki dzieci miejsca w Biedrusku, a w Kórniku opiekę może zyskać ośmioro maleństw. Kolejne punkty powstają dzięki projektowi „Wracamy na rynek pracy…”. Ich oferta jest skierowana do rodziców, którzy po okresie bezrobocia chcą zyskać zatrudnienie. Metropolia Poznań pomaga osobom bezrobotnym (nie jest wymagane zarejestrowanie w urzędzie pracy) zdobyć oczekiwane kwalifikacje i uprawnienia.

– Zapraszamy zainteresowanych wsparciem ze strony doradcy zawodowego – zachęca Agnieszka Lewandowska, koordynatorka projektu w stowarzyszeniu Metropolia Poznań – Nasz projekt zapewnia też dostęp do psychologa, warsztaty z kreowania własnego wizerunku (co ułatwia prowadzenie rozmów o pracę) i oferuje konkretne propozycje ze strony pośrednika pracy. Naszym celem jest znalezienie zatrudnienia dla rodziców, którzy nie wykonują obecnie żadnej pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 3. Stąd połączenie części szkoleniowej i doradczej z propozycją opieki nad małym dzieckiem.

Miejsca opieki również powstały w wyniku realizacji „Wracamy na rynek pracy…”. Na terenie Metropolii Poznań powstało już blisko 70 punktów opieki nad dziećmi do lat 3, w których opiekunkami są osoby z kwalifikacjami i uprawnienia zdobytymi dzięki uczestnictwu w projekcie. Miejsca cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem, gdyż są dofinansowane – wkład własny rodzica wynosi 41,20 zł miesięcznie.

Do punktów w Poznaniu, Kórniku i Biedrusku trwa obecnie rekrutacja. Wolne miejsca mogą pojawiać się również w wyniku rotacji uczestników w istniejących już lokalizacjach. Punkty działają w Poznaniu, Kórniku, Czołowie, Trzeku, Swarzędzu, Zalasewie, Mosinie, Tulcach i Biedrusku. Z każdego z tych punktów korzystać mogą mieszkańcy Poznania, całego powiatu poznańskiego oraz gmin Szamotuły, Oborniki, Skoki i Śrem, bo te samorządy, w tym z osobna każda gmina powiatu poznańskiego, tworzą Metropolię Poznań. 

Finalnie z projektu skorzysta 360 uczestników. Każdy z nich otrzymuje roczne dofinansowanie do opieki nad dzieckiem. Dla 264 bezrobotnych udział w projekcie oznacza także:

– spotkanie z psychologiem i doradcą zawodowym

– szkolenie „Aktywne poszukiwanie pracy” (m.in. kreowanie własnego wizerunku)

– szkolenia zawodowe w celu uzyskania nowych lub podwyższenia posiadanych kwalifikacji

– pomoc pośrednika pracy, który pomoże znaleźć miejsce zatrudnienia.

133 uczestników zostało lub zostanie skierowanych na płatne staże zawodowe.

Regulamin projektu i inne przydatne informacje są dostępne na stronie projekt-opiekunki.pl Pytania można kierować na adres biuro@metropoliapoznan.pl lub na numer telefonu 786 102 024.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl