Ważne

To oni z Poznania zasiądą w ławach parlamentu

Niedawne wybory parlamentarne w Polsce przyniosły znaczące przetasowania na politycznej scenie Poznania. Opozycja demokratyczna odebrała PiS-owi jedno z trzech miejsc w Sejmie. W Poznaniu i powiecie poznańskim, obejmującym okręg nr 39 przewagę wyborczą zdobyła Koalicja Obywatelska (KO). Trzecia Droga okazała się czarnym koniem wyborów, wprowadzając dwóch posłów do Sejmu. Lewica może mówić o niedosycie.

Okręg nr 39, który obejmuje Poznań i okoliczne obszary ma 712 tysięcy uprawnionych do głosowania obywateli. Tym razem, aż 83,7 proc. z nich poszło do urn wyborczych, co stanowi rekord. Frekwencja wzrosła o 10 punktów procentowych w porównaniu do poprzednich wyborów.

Kto zdobył mandat?

Koalicja Obywatelska zdobyła 44,09 proc. głosów, co przekłada się na 262 779 głosów. To najwyższy wynik dla KO w całym kraju. Drugie miejsce w okręgu poznańskim zajął PiS z wynikiem 19,57 proc. (116 666 głosów). Podium zamyka Trzecia Droga, która uplasowała się na trzecim miejscu z poparciem na poziomie 16,54 proc. (98 589 głosów). Lewica i Konfederacja uzyskały odpowiednio 12,31 proc. i 5,9 proc. głosów, a Bezpartyjni Samorządowcy 1,59 proc.

Nowe rozdanie w poznańskim Sejmie

Z okręgu poznańskiego do Sejmu wchodzi 10 posłów. PiS stracił jeden z trzech mandatów, natomiast Koalicja Obywatelska wprowadzi do Sejmu pięciu posłów. Lewicy pozostał jeden mandat z dotychczasowych dwóch. O ostatni mandat była zacięta rywalizacja. Trzecia Droga wywalczyła dwa mandaty.

Lider Koalicji Obywatelskiej w Poznaniu, Adam Szłapka osiągnął imponujący wynik, zdobywając 149 064 głosy, co stanowi blisko trzykrotny wzrost w porównaniu do wyników z 2019 roku. Więcej w całej Polsce od Szłapki zdobył tylko Donald Tusk (538 tys.) i Jarosław Kaczyński (177 tys.). Koalicja Obywatelska wprowadza do Sejmu łącznie pięciu posłów, w tym także Marcina Bosackiego, który startując z trzeciego miejsca na liście, osiągnął drugi wynik. Poza tym wchodzą: Katarzyna Kierzek-Koperska, Franciszek Sterczewski i Bartosz Zawieja.

Adam Szłapka (fot. Łukasz Gdak)

PiS zbliża się do granicy

Partia Prawo i Sprawiedliwość zmagała się w Poznaniu z opozycją i straciła jedno z trzech miejsc. Zdobywając 45 167 głosów, lider PiS w Poznaniu, Szymon Szynkowski vel Sęk zapewnił sobie pewne miejsce w parlamencie. Mniej szczęścia mieli Bartłomiej Wróblewski i Jadwiga Emilewicz, którzy walczyli o drugi mandat. Zwycięsko z pojedynku wyszedł poseł Wróblewski. Wyniki pokazują, że poparcie dla PiS w Poznaniu spadło poniżej 20 proc.

Od lewej: Bartłomiej Wróblewski, Szymon Szynkowski vel Sęk, Jadwiga Emilewicz (fot. Łukasz Gdak)

Lewica i Trzecia Droga: niespodziewane przetasowania

Lewica, mimo że cieszyła się stosunkowo wysokim poparciem w Poznaniu, utraciła jeden z dwóch mandatów. Liderka listy, Katarzyna Ueberhan zdobyła mandat, natomiast Katarzyna Kretkowska żegna się z Sejmem. Trzecia Droga marzyła o jednym mandacie, a ostatecznie ku zaskoczeniu, wprowadzi dwóch posłów, liderkę listy Ewę Schädler (Polska 2050) i Jacka Tomczaka (PSL).

Konfederacja nie wprowadzi żadnego posła z Poznania.

Wybory do Senatu

W senackim okręgu wyborczym nr 91 obejmującym Poznań wygrał wiceszef klubu KO, poseł Rafał Grupiński, który zdobył ponad 77 proc. głosów. Zwyciężył z Ewą Jemielity (PiS), na którą głos oddało ponad 22 proc. głosujących.

Rafał Grupiński (fot. Łukasz Gdak)

Czytaj też: Świętowali wyniki wyborów na pl. Wolności. „Polityka dotyka nas wszystkich” [ZDJĘCIA]

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl