Świętowali wyniki wyborów na pl. Wolności. „Polityka dotyka nas wszystkich” [ZDJĘCIA]

W Poznaniu, na placu Wolności zebrała się grupa ludzi, by uczcić swoje przekonania i zwycięstwo demokracji. Spotkanie odbyło się wieczorem zgodnie z zapowiedziami organizatorów. To wydarzenie miało na celu uczczenie rekordowej frekwencji wyborczej i wyrażenie radości z demokratycznego procesu.

Organizatorzy z entuzjazmem ogłosili swoje uczucia w związku z wynikami wyborów.

„Wygraliśmy!!! Plac Wolności w Poznaniu znowu staje się placem prawdziwej Wolności. Polska znowu staje się wolnym krajem wolnych ludzi. Nadchodzi czas ciężkiej pracy odbudowywanie tych wartości, które przez ostatnie 8 lat przez pisowską mafię zostały zdeptane” – napisali w związku z organizacją wydarzenia.

Sławomir Majdański z wielkopolskiego KOD powiedział: – Nie spodziewaliśmy się tłumów, rozumiemy zmęczenie. Wiele osób jeszcze dziś odsypia trwające do dziś prace w komisjach wyborczych.

Komitet Obrony Demokracji przez lata gromadził się na pl. Wolności w Poznaniu, aby demonstrować w obronie podstawowych demokratycznych wartości. Ich postulaty dotyczyły m.in. Konstytucji RP, praworządności, niezawisłości wymiaru sprawiedliwości, wolności słowa i wolnych mediów. Czasem ich demonstracje przyciągały tłumy, a czasem bywało niewiele uczestników, ale ich determinacja pozostawała niezmienna.

Rekordowa frekwencja w wyborach była wyraźnym sygnałem, że Polki i Polacy pragną aktywnie uczestniczyć w procesie demokratycznym. Celebracja na placu Wolności w Poznaniu była wyrazem radości i nadziei, że demokracja w Polsce ma mocne fundamenty. Puszczono utwór Chłopców z Placu Broni pt. „Kocham wolność”.

– Frekwencja wśród młodych osób bije rekordy historii, aż 70 procent. To oznacza, że 70 proc. najmłodszych ludzi poszło na wybory i na szczęście nie oddali swoich głosów faszystom z Konfederacji ani populistom z PiS. Wybraliśmy Polskę praworządną, Polskę demokratyczną, wybraliśmy prawa kobiet. Okazuje się, że polityka dotyczy każdego z nas. Młodzi ludzie wreszcie to zrozumieli. Wydaje mi się, że w Polsce zachodzi ogromna zmiana, zwłaszcza pod względem zaangażowania młodych ludzi w politykę – mówił jeden z przedstawicieli Komitetu Obrony Demokracji z ugrupowania Młodzi Nowocześni.

Czytaj też: Tu w powiecie poznańskim była największa frekwencja. Wynik robi wrażenie

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl