W Poznańskim ZOO powstał nowy pawilon. W nim wyjątkowy gatunek

Patagonki to gatunek papug, które swoją unikatową umiejętnością różnią się od innych. Ptaki wydziobują tunele w wapiennych skałach, gdzie żyją w licznych koloniach. Teraz podziwiać będzie je można w Poznańskim Ogrodzie Zoologicznym.

NIEZWYKŁY GATUNEK

Poznańskie ZOO ma nowych lokatorów. To Konury Patagońskie, zwane częściej jako Patagonki. To wyjątkowy gatunek kolorowych papug. Żyją one w trzech krajach Ameryki Południowej – Argentynie, Chile i Urugwaju. Tym, co wyróżnia je na tle innych papug, jest unikatowa umiejętność. Patagonki drążą tunele w wapiennych skałach i tam żyją w dużych koloniach. W jednym miejscu może być nawet kilkadziesiąt dziurek. Co ciekawe, wszystkie są ze sobą połączone.

NOWY PAWILON

Do Poznania papugi te przyjechały z ogrodu w Dortmundzie. Ptaki mają już za sobą trud podróży, ale na razie oglądać można je tylko przez szybę. Nie odważyły się jeszcze wyjść na zewnątrz. W cieplejsze dni pracownicy zoo otwierają woliery, żeby papugi mogły się aklimatyzować. Pracownicy Zoo zapewnią im w pawilonie wapienne skały, aby mogły spełniać swoją naturalną potrzebą drążenia tuneli. Do domu papug nie będziemy mogli jednak wejść.

TO NIE PAPUGARNIA

Miejsce to znacznie różnie się od papugarni, w których trzyma się kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt gatunków. Taki stan rzeczy bardzo źle wpływa na ich dobrostan. W naturzę gatunki papug nie mieszają się ze sobą, ponieważ tego nie lubią. Są to zwierzęta terytorialne i lubią być same. Ponadto różne gatunki papug wytwarzają różne wydzieliny, którymi czyszczą pióra. Chroni je to przed insektami i wodą, aby mogły latać. Jedne gatunki papug są jednak uczulone na wydzieliny innych, a ptaki w papugarniach często muszą się mierzyć z chorobami alergicznymi.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl