Święto Konstytucji 3 Maja na Placu Wolności [GALERIA]

3 Maja obchodzimy święto narodowe. Tego dnia w 1791 roku uchwalono w Polsce, jedną z pierwszych na świecie, konstytucję. W Poznaniu na Placu Wolności odbyły się główne uroczystości 3 Majowego święta.

To jedno z najważniejszych świąt państwowych. W 1791 uchwalono Konstytucję 3 maja. Była to pierwsza w Europie, i druga po amerykańskiej, konstytucja na świecie. Uchwalona została przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Tegoroczne poznańskie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się tuż po godz. 10 rano w Sali Sądowej Ratusza. Tam pod pomnikiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wspólną wiązankę kwiatów złożyli: Agata Sobczyk Wojewoda Wielkopolska, Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański.

W tym roku główne uroczystości związane z Konstytucją 3 maja odbyły się na Placu Wolności w Poznaniu. Uroczystości rozpoczęły się koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

– Europa stanowi oparcie naszego bezpieczeństwa i rozwoju. Odzyskujemy dla społeczeństwa instytucje publiczne takie jak np. telewizja. Równolegle toczy się praca nad etyką obywatelską, nad upowszechnieniem świadomości o ojczyźnie. Niska frekwencja w wyborach samorządowych świadczy o tym, że przed nami jeszcze długa droga. Mimo obaw o demokrację, o wojnę z naszymi granicami, jestem optymistą. Wiem, że nie jesteśmy obojętni. Konstytucja 3 maja to jedna z najważniejszych lekcji w historii – mówił podczas uroczystości Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

fot. Łukasz Gdak

Oficjalną część uroczystości zakończył pokaz musztry paradnej oraz defilada pododdziałów. Swoich przedstawicieli wystawiły: Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych, 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, 31. Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, policja, służba więzienna oraz straż pożarna. W tym roku dołączył także oddział honorowy wystawiony przez Kompanię Reprezentacyjną Sił Powietrznych z Dęblina, która zazwyczaj bierze udział w obchodach w Warszawie.

Czytaj także: Nowa Literacka Nagroda w Wielkopolsce | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl