Nie „płacą czynszu” od 3 lat. Eksmitowane jednak nie będą

Zadomowiły się blisko ludzi i spędzają z nimi już trzeci rok. Mowa o jaskółkach dymówkach, które lubią żyć w bliskim otoczeniu człowieka. Właśnie trwa ich okres lęgowy.

Od maja do lipca trwa okres lęgowy jaskółek dymówek. To ptaki, które nie boją się ludzi i chętnie budują gniazda blisko naszych domów. Czytelnik wysłał nam zdjęcia, ponieważ jaskółki pojawiły się u niego w tym samym miejscu już trzeci rok z rzędu.

– Są z nami już trzeci rok. Zadomowiły się w altance przy domu. Aktualnie trwa ich okres lęgowy i zostaną pewnie do lipca. Zwykle mają dwa lęgi – mówi czytelnik Piotr.

fot. wPoznaniu.pl

O tym, że obcowanie z ptakami może działać terapeutycznie na człowieka, mówił już nam jakiś czas temu prof. dr hab. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Dziś dodaje, że gniazda ptaków szczególnie w okresie lęgowym są chronione prawem.

– Nietypowe miejsca gniazdowe budzą czasem sprzeciw mieszkańców. Niestety, ale najlepszą opcją dla ptaków jest pozostawienie ich w miejscu, które sobie wybrały. Należy poczekać do czasu, aż wyprowadzą młode. Reguluje to również prawo- mówi prof. dr hab. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Czytaj także: Wyciągnęli psa zakleszczonego pod kołami samochodu | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl