W Poznaniu powstaje jedno z najnowocześniejszych laboratoriów kryminalistycznych

W Poznaniu trwają intensywne prace nad jednym z najnowocześniejszych w Europie laboratoriów kryminalistycznych. Ma być gotowe za rok. Władze regionu podpisały umowę na kolejne dofinansowanie w wysokości 5 mln zł z budżetu województwa wielkopolskiego. To kluczowy krok w rozwoju infrastruktury, która zwiększy możliwości policji.

Laboratorium kryminalistyczne policji w Wielkopolsce to jedna z największych i najnowocześniejszych placówek tego rodzaju w Polsce. Obecnie zatrudnia 72 osoby, w tym 57 funkcjonariuszy policji i 15 pracowników cywilnych. Działa na rzecz bezpieczeństwa, przyczyniając się do rozwiązania wielu spraw kryminalnych.

Dotychczasowe osiągnięcia laboratorium

Do października bieżącego roku laboratorium przeprowadziło imponującą liczbę badań, w tym 11,5 tys. śladów daktyloskopijnych, 7624 próbek DNA, 409 kg narkotyków oraz 2690 części samochodowych i pojazdów. Eksperci z Poznania są także wykorzystywani w sprawach prowadzonych przez inne regiony, co podkreśla ich wysoką kompetencję.

Nowa siedziba – nowocześniejsze laboratorium

Nowa siedziba laboratorium, będąca obecnie w fazie surowej ma przynieść wyższy komfort pracy oraz zwiększyć możliwości wykrywcze policji. Zgodnie z zapowiedziami nadinsp. Piotra Mąki, nowy budynek pozwoli na skoncentrowanie wszystkich pracowni w jednym miejscu, co przyspieszy procesy ekspertyz.

Marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak podpisał umowę o dofinansowanie budowy w wysokości 5 mln zł. To kolejne wsparcie finansowe z budżetu regionu, które umożliwia dalszy rozwój placówki. Szef policji, nadinsp. Piotr Mąka mówił, że nowy budynek pozwoli na efektywniejsze działanie laboratorium.

– W dzisiejszych czasach bez nauki, bez odpowiedniego sprzętu, wykrywanie najcięższych przestępstw jest niemożliwe. Zrobiliśmy olbrzymi krok, rozpoczynając budowę laboratorium. To największe, najnowocześniejsze laboratorium, które powstaje w Polsce. Nie udałoby się to wszystko bez wspaniałych biegłych, którzy mają ogromne doświadczenie, a dziś wciąż pracują w trudnych warunkach. Myślę, że już za rok wszystkie pracownie będą w jednym miejscu i będziemy mogli rozszerzać zakres naszych zadań – podkreśla Piotr Mąka, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu.

Nadinsp. Piotr Mąka (fot. wPoznaniu.pl)

Głównym celem nowoczesnej siedziby laboratorium jest zwiększenie wykrywalności przestępstw kryminalnych, wzrost skuteczności oraz liczby przeprowadzanych badań. Dzięki nowoczesnym urządzeniom oraz współpracy z uczelniami poznańskimi placówka będzie mogła pełnić również funkcje o charakterze naukowym.

– To bardzo ważna dla bezpieczeństwa Wielkopolan inwestycja. Laboratorium będzie rozwiązywało problemy z wykryciem sprawców, wykorzystując najnowocześniejsze urządzenia laboratoryjne, włączając jednocześnie działania o charakterze naukowym we współpracy z uczelniami poznańskimi. Już czas, żeby policja dysponowała takim ośrodkiem, który będzie rozwiązywać zagadki kryminalistyczne, bo od tego zależy przeprowadzenie procesu dowodowego i skazanie przestępców. To będzie istotny element nieuchronności kary, ale i skuteczne działanie prewencyjne. Wielkopolska policja jest wiodąca w tym zakresie w Polsce i trzeba jej dać szansę na rozwój – mówił marszałek Marek Woźniak.

Marszałek Marek Woźniak (fot. wPoznaniu.pl)

Czytaj też: Zaczynają się przedświąteczne zbiórki żywności. Gdzie można zostawić jedzenie?

Źródło: PAP.

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl