Czerwone maki na Monte Cassino. Tę wystawę trzeba zobaczyć. Ale pojazdy!

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu otworzyło nową wystawę „Czerwone Maki – szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego”. Wystawa przybliża postać generała Andersa i ostateczny bój o strategiczny punkt oporu na Monte Cassino. Można ją oglądać do 31 sierpnia.

Od dzisiaj w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu można oglądać nową, czasową wystawę „Czerwone Maki – szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego”. Temat przewodni ekspozycji odnosi się do postaci generała Andersa i wydarzeń, które miały miejsce na Monte Cassino. Dzięki ekspozycji można zapoznać się historią ostatecznego boju, który miał na celu zdobycie strategicznego punktu oporu na Monte Cassino. Wystawa przybliża również inne ważne etapy kampanii włoskiej 2. Korpusu Polskiego. Jednymi z głównych eksponatów są pojazdy wojskowe i sprzęt bojowy, który należał do walczących wówczas osób.

fot. Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

– 18 maja obchodzić będziemy 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino. Zaczęła się ona w styczniu 1944 roku. Alianci próbowali przełamać obronę niemiecką, nie udało się to. 2. Korpus Polski, pierwsze takie natarcie przeprowadził z 11 na 12 maja. Poniósł wtedy olbrzymie straty. 18 maja polscy żołnierze na Monte Cassino zawiesili polską flagę. Ta wystawa poświęcona jest właśnie tym żołnierzom, których dowódcom był generał Anders. Słynny pułkownik z okresu międzywojennego. Wystawa oprócz dużej gamy informacji obudowana jest oryginalnym sprzętem, jaki używany był po stronie alianckiej i po stronie wrogów. Mamy m.in. samochód pancerny, który Muzeum pozyskało z Włoch. Prawdopodobnie właśnie ten samochód był świadkiem tego co rozgrywało się we Włoszech – mówi ppłk Tomasz Ogrodniczuk.

fot. Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

Czytaj także: Poznańska ekspozycja nominowana przez „National Geographic Traveler” | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl