UAM obniża temperaturę w budynkach. To nie koniec zmian

3 października największa uczelnia w Wielkopolsce rozpoczyna nowy rok akademicki. Władze Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza ogłaszają oszczędności, które będą oznaczać między innymi nieco niższą temperaturę w budynkach oraz oszczędzanie na oświetleniu.

 

KRYZYS GOSPODARCZY NIE ZAGRAŻA ZAJĘCIOM NA UAM

Władze uniwersytetu ograniczą zużycie energii, co wpłynie na funkcjonowanie uczelni, jednak, jak zapowiada rektor UAM, profesor Bogumiła Kaniewska, priorytetem pozostaje nauka.

Będziemy się starali ograniczać zużycie energii. Natomiast nie chcielibyśmy by te oszczędności odbijały się na jakości, zwłaszcza pracy naukowej. – deklaruje Bogumiła Kaniewska.

BĘDZIE CHŁODNIEJ I CIEMNIEJ

Oznacza to, że studenci po trzech latach przerwy wrócą w pełni do nauki stacjonarnej. Wykłady, ćwiczenia i pozostałe zajęcia będą odbywać się w budynkach uniwersytetu. Wyjątki od tej zasady mogą zdarzyć się na kierunkach zaocznych, gdzie dziekani mogą wprowadzić wykłady w formie zdalnej. Studenci muszą liczyć się jednak z pewnymi zmianami. Władze uczelni przewidują obniżenie temperatur w pomieszczeniach, oraz ograniczenie oświetlenia budynków.

Temperatury w budynkach zmniejszymy tak, żeby to nie naruszało porządku pracy studentów, o jeden, może dwa stopnie. Na pewno zmniejszymy oświetlenie. – dodaje profesor Kaniewska.

Ograniczenie podświetlenia ma dotyczyć w szczególności Collegium Minus i Collegium Maius, a także kampusu na Morasku. Światła nie znikną jednak z kompleksu uczelni zupełnie, ze względu na bezpieczeństwo, bo jak przyznaje rektor UAM, dochodziło tam już do różnych sytuacji. Uczelnia ograniczy też działania promocyjne, w tym korzystanie z gadżetów.

CO W PRZYPADKU KOLEJNEJ FALI PANDEMI

Władze uczelni zaznaczają, że jeśli sytuacja gospodarcza lub pandemiczna będzie się gwałtownie zmieniać, będą odpowiednio reagować. W przypadku ewentualnych obostrzeń związanych z zachorowaniami na COVID-19 ma to się sprowadzać do dostosowywania się do wytycznych, które będą wprowadzane w kraju.

Jeśli zdarzą się sytuacje wyjątkowe, będziemy się zawsze stosować do zaleceń ministerstwa i jeśli będzie taka konieczność to jesteśmy też przygotowani do przejścia w każdej chwili na kształcenie zdalne. – przekazała profesor Joanna Wójcik, prorektor ds. Studenckich.

Trzeciego października studia na UAM rozpocznie ponad 12 tysięcy studentów pierwszego roku. Poznański uniwersytet to jedna z najlepszych uczelni w Polsce, która przyciąga do stolicy Wielkopolski studentów z całego kraju oraz zza granicy. Obcokrajowcy stanowią niemal 8 procent wszystkich przyjętych na studia.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl