„Tygrysy”, piloci F-16 z Poznania triumfują. Byli najlepsi podczas manewrów sił NATO

Polska 6. Eskadra Lotnicza z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego zdobyła prestiżową nagrodę Silver Tiger podczas NATO Tiger Meet 2024. Wyróżnienie przyznawane jest eskadrze, która najlepiej wykonuje zadania podczas szkolenia. Polskę wybrano też na gospodarza kolejnego spotkania, które odbędzie się w 2029 roku.

Pododdział 6 Eskadry Lotniczej, wyposażony w samoloty F-16, brał udział w intensywnym szkoleniu w niemieckiej bazie lotniczej Schleswig. W manewrach uczestniczyło 18 eskadr lotniczych z różnych krajów NATO, takich jak Belgia, Czechy, Niemcy, Francja, Grecja i Portugalia, wszystkie z „tygrysimi” symbolami w logo.

Piloci spędzili w powietrzu setki godzin, realizując wspólne misje z innymi eskadrami. Każdego dnia wykonywali dwie misje: poranną COMAO, w której uczestniczyło nawet 60 statków powietrznych, oraz wieczorną SHADOW z udziałem około 20 samolotów.

Trening z myśliwcami V generacji

Tegoroczne NTM było szczególne, ponieważ po raz pierwszy w ćwiczeniach uczestniczyły myśliwce V generacji – F-35 z sił powietrznych Królestwa Niderlandów. Mimo że samoloty nie stacjonowały w Schleswig, to polscy piloci spotykali się z nimi w powietrzu podczas manewrów. Samoloty te w 2025 roku trafią też do polskich sił powietrznych.

Podczas NTM piloci realizowali misje według scenariusza opracowanego przez organizatorów, z uwzględnieniem realnych sytuacji. Początkowe misje COMAO miały charakter obronny, a po zdobyciu przewagi w powietrzu przechodzono do zadań ofensywnych. Piloci przechodzili również indywidualne treningi, a niektórzy osiągnęli status mission commandera.

Szkolenie obejmowało również zespoły techników, odpowiedzialnych za obsługę samolotów F-16. Tradycyjnie, NTM towarzyszyły wydarzenia integracyjne, podczas których lotnicy prezentowali narodowe dania i opowiadali o historii swoich krajów.

Organizacja NTM 2029 w Polsce

Polska eskadra zdobyła nie tylko nagrodę Silver Tiger, ale również wyróżnienia za najlepiej prowadzone operacje w powietrzu oraz wygrane zawody sportowe. Co więcej, NATO Tiger Meet w 2029 roku odbędzie się w Polsce. Będzie to już drugi raz, kiedy Polska będzie gospodarzem tego wydarzenia – po raz pierwszy miało to miejsce w 2018 roku.

NATO Tiger Meet to prestiżowe szkolenie, które odbywa się od 1960 roku. Początkowo uczestniczyło w nim osiem eskadr, a obecnie niemal 40. Polska 6. Eskadra Lotnicza zadebiutowała w NATO Tiger Meet w 2006 roku i stała się pełnoprawnym członkiem NATO Tiger Association w 2014 roku.

fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl

Czytaj też: Z Poznania do Pragi 4 razy dziennie. Wiemy, od kiedy

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl