Sylwetka Mariusza Rumaka. Co robił po odejściu z Lecha Poznań?

Mariusz Rumak obejmie stanowisko tymczasowego trenera Lecha Poznań, po tym, jak klub z Wielkopolski ogłosił rozwiązanie kontraktu z Johnem van den Bromem. Mariusz Rumak był trenerem pierwszego zespołu Lecha w latach 2012-2014, zdobywając wówczas dwa wicemistrzostwa Polski. Co robił później?

Po odejściu z Lecha Poznań, 1 września 2014 roku Mariusz Rumak objął stanowisko szkoleniowca Zawiszy Bydgoszcz. Niestety, pierwszy sezon zakończył się spadkiem klubu z ekstraklasy. Po serii nieudanych rezultatów, 8 września 2015 roku rozwiązał kontrakt za porozumieniem stron. Zanotował 13 zwycięstw, 10 remisów i 16 przegranych.

9 marca 2016 roku podjął nowe wyzwanie jako trener Śląska Wrocław. Mimo to, 19 grudnia 2016 roku doszło do zwolnienia za porozumieniem stron (12 wygranych, 11 remisów i 10 porażek). Od 13 czerwca do 19 września 2017 roku Rumak był trenerem Bruk-Bet Termaliki Nieciecza (2 wygrane, 2 remisy i 6 porażek). A 14 maja 2018 roku podjął się roli trenera Odry Opole. Jednak ze względu na słabe wyniki na początku sezonu 2019/2020, został zwolniony z tej funkcji (14 zwycięstw, 12 remisów i 21 porażek). Następnie Rumak pełnił funkcję selekcjonera kadry Polski U-19. Pożegnał się z tą funkcją po 5 meczach (1 wygrana, 1 remis i 3 porażki) w listopadzie 2021 roku.

Powrót do Lecha Poznań

W marcu 2022 roku Mariusz Rumak powrócił do Lecha Poznań, jednak tym razem w roli konsultanta klubowej szkoły piłkarskiej. Odpowiadał za rozwój opiekunów młodszych grup wiekowych w akademii oraz pomagał w rozwinięciu relacji interpersonalnych między zawodnikami a trenerami. Pracował nad metodologią treningu z młodszymi zawodnikami, pokazując trenerom akademii, jak skutecznie komunikować się ze swoimi podopiecznymi.

17 grudnia 2023 roku oficjalna strona klubowa poinformowała, że Mariusz Rumak zostanie tymczasowym trenerem pierwszej drużyny Lecha Poznań do końca sezonu 2023/2024.

– Potrzebujemy impulsu, który pozwoli wydobyć olbrzymi potencjał, jaki drzemie w piłkarzach, których mamy w kadrze pierwszej drużyny. Uznaliśmy, że to nie moment na rewolucję na ławce trenerskiej i wywracanie wszystkiego do góry nogami. Potrzebowaliśmy osoby, która doskonale zna realia klubu i ma przy tym odpowiednie doświadczenie szkoleniowe. Trener Rumak od dłuższego czasu był blisko zespołu, analizował na bieżąco grę drużyny, zna jej problemy. Ma wiedzę i narzędzia, żeby poprawić naszą postawę na boisku i na to liczymy – przekazał dyrektor sportowy Lecha, Tomasz Rząsa.

Czytaj też: John van den Brom zwolniony. Jest nowy trener Lecha Poznań

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl