Ostatnia niedziela handlowa 2023 r. Które sklepy były otwarte?

17 grudnia to ostatnia niedziela handlowa w 2023 roku. Sieci handlowe przygotowały się na ostatni weekend przed świętami Bożego Narodzenia. Przypomnijmy, jakie zmiany w prawie regulują niedzielne zakupy i jakie plany mają największe sieci handlowe.

Ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta wprowadzono w 2018 roku. Podlegała kilku modyfikacjom. Ostatnie zmiany z sierpnia 2023 roku zlikwidowały pewne przywileje dla sieci sklepów, zwłaszcza w kontekście pracy w niedzielę. W 2023 roku łącznie zarządzono siedem niedziel handlowych, a 17 grudnia to ostatnia z nich.

17 grudnia – ostatnia niedziela handlowa w tym roku

Sieci handlowe już wcześniej zaplanowały swoje godziny otwarcia na ostatnią niedzielę handlową w 2023 roku. Biedronka, Lidl, Auchan i Kaufland – każda sieć przygotowuje się na wzmożony ruch. Warto sprawdzić godziny otwarcia najbliższych sklepów.

Biedronka planuje utrzymać standardowe godziny otwarcia od 8 do 22, jednak niektóre placówki mogą zakończyć działalność już o 21. Lidl najczęściej zamyka się o 22, ale istnieje możliwość, że niektóre sklepy skrócą czas otwarcia. Auchan w większości przypadków jest dostępny od 7 do 22, choć część sklepów funkcjonuje całodobowo. Kaufland może być dostępny krócej – od 8 do 20.

Przepisy pozwalają na działalność małych sklepów, obsługiwanych przez właścicieli lub ich rodzinę. Warto również zauważyć, że niektóre sieci franczyzowe, takie jak Żabka, Carrefour Express czy ODIDO będą otwarte w niedzielę. Stacje benzynowe, cukiernie i kwiaciarnie również pozostaną dostępne w niedziele.

Przyszłość handlu w Polsce

17 grudnia to ostatnia niedziela handlowa w 2023 roku. Obecne przepisy ulegną zmianie, a rząd pracuje nad reformą ustawy o handlu w niedziele. Końcowy kształt regulacji poznamy w najbliższych tygodniach. Obecna lista niedziel handlowych w 2024 roku prezentuje się następująco:

  • 28 stycznia,
  • 25 marca,
  • 28 kwietnia,
  • 30 czerwca,
  • 25 sierpnia,
  • 15 grudnia,
  • 22 grudnia.

Czytaj też: Ile kosztują święta Bożego Narodzenia? „W tym roku wydamy więcej”

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl