Ważne

John van den Brom zwolniony. Jest nowy trener Lecha Poznań

Po ostatnim meczu włodarze Lecha Poznań podjęli radykalną decyzję i zwolnili Johna van den Broma. Władze klubu zdecydowały się na natychmiastowe rozwiązanie kontraktu z holenderskim trenerem po serii niezadowalających wyników. Tymczasowym szkoleniowcem, który poprowadzi drużynę do końca sezonu, został Mariusz Rumak.

Po zremisowanym meczu z Radomiakiem Radom, władze Lecha Poznań podjęły ostateczną decyzję o zwolnieniu Johna van den Broma. Pomimo prowadzenia 2:0, drużyna ponownie straciła prowadzenie, co stało się już pewnym trendem w poprzednich spotkaniach z Jagiellonią i Cracovią. Zwolnienie nastąpiło zgodnie z wcześniejszymi sygnałami, które wskazywały na zagrożenie dla posady holenderskiego trenera. O zwolnieniu oficjalnie poinformował klub.

– Podjęliśmy decyzję o rozstaniu. Od dłuższego czasu analizowaliśmy sytuację i doszliśmy do wniosku, że to będzie w tym momencie najlepsze rozwiązanie. Trener Brom wykonał świetną pracę w poprzednim sezonie, kiedy osiągnęliśmy historyczny ćwierćfinał Ligi Konferencji Europy. Kibice długo będą wspominać boje z Villarreal, Bodø/Glimt, Djurgårdens IF czy Fiorentiną. Za to wszystko, za te emocje, jakie mogliśmy wspólnie z kibicami przeżyć, należą się wielkie ukłony dla naszego dotychczasowego szkoleniowca. Rozstajemy się w zgodzie, wyrażając podziękowanie za pracę, jaką tutaj wykonał John van den Brom. Ta zakończona właśnie jesień nie była tak udana, jak byśmy tego oczekiwali, nie tylko ze względu na przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów, ale również sytuację w lidze, w której jesteśmy w czołówce, ale uciekło nam po drodze sporo punktów. Trenerowi Bromowi życzymy powodzenia w dalszej karierze trenerskiej – opowiada dyrektor sportowy Lecha, Tomasz Rząsa.

Rumak tymczasowym trenerem

Mariusz Rumak, dotychczasowy wicedyrektor do spraw rozwoju trenerów w klubowej akademii, został powołany na tymczasowego szkoleniowca Lecha Poznań. Rumak, mający doświadczenie w pracy z klubem, przejmie stery drużyny do końca sezonu. Informacje wskazują, że Rumak przedstawił konkretne plany poprawy taktyki i przygotowania drużyny do konkretnych rywali.

– Potrzebujemy impulsu, który pozwoli wydobyć olbrzymi potencjał, jaki drzemie w piłkarzach, których mamy w kadrze pierwszej drużyny. Uznaliśmy, że to nie moment na rewolucję na ławce trenerskiej i wywracanie wszystkiego do góry nogami. Potrzebowaliśmy osoby, która doskonale zna realia klubu i ma przy tym odpowiednie doświadczenie szkoleniowe. Trener Rumak od dłuższego czasu był blisko zespołu, analizował na bieżąco grę drużyny, zna jej problemy. Ma wiedzę i narzędzia, żeby poprawić naszą postawę na boisku i na to liczymy – podkreśla dyrektor Rząsa.

Mariusz Rumak ma na koncie dwie wicemistrzowskie kadencje z Lechem w latach 2012-2014. Był asystentem Jose Marii Bakero i prowadził „Kolejorza” w 101 meczach ze średnią 1,81 pkt na mecz. W obecnej sytuacji ma on się skupić na poprawie taktyki drużyny i wzmocnieniu sztabu szkoleniowego.

– Trener Rumak staje na jego czele, ale to nie koniec roszad. W sztabie nastąpią jeszcze zmiany, chcemy go wzmocnić. Zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu zimowych przygotowań, żeby od pierwszego meczu walczyć w PKO BP Ekstraklasie, a także w Pucharze Polski, w którym jesteśmy już w ćwierćfinale – podsumowuje dyrektor Rząsa.

John van den Brom pracował w Lechu Poznań przez 1,5 roku, z kompletem 81 meczów ze średnią 1,87 pkt na mecz. Największym sukcesem było osiągnięcie ćwierćfinału Ligi Konferencji w poprzednim sezonie. Razem z van den Bromem klub opuszcza także jego bezpośredni asystent – Denny Landzaat.

Poszukiwanie następcy

Lech Poznań planuje nowy projekt od dłuższego czasu. Włodarze zdecydowali się na zmiany w sztabie trenerskim. Rumak ma poprowadzić zespół do końca sezonu, a władze klubu już teraz zastanawiają się nad stałym trenerem na kolejne lata. Rozważana jest kandydatura Macieja Skorży, jednak jej realizacja może być trudna przed końcem czerwca 2024.

fot. Łukasz Gdak

Czytaj też: Były trener Lecha Poznań bez pracy. Powodem sprawy rodzinne

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl