Radziecki pomnik na cytadeli znów zdewastowany

Na Pomniku Bohaterów na poznańskiej cytadeli w sobotę pojawiły się kolejne napisy. Tym razem sprawca nawiązał do rocznicy agresji ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku. Od ataku Rosji na Ukrainę, obelisk już kilkukrotnie był dewastowany.

Radziecki pomnik na Cytadeli kolejny raz został zdewastowany. Fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

17 września w Polsce wspominano 83 rocznicę agresji ZSRR na Polskę w trakcie II Wojny Światowej. Tego dnia na pomniku, który upamiętnia radzieckich żołnierzy, poległych  pod koniec wojny w trakcie bitwy o Poznań, pojawiła się wymalowana czerwoną farbą, data oraz napis: “17.09.1939 Pamiętamy”.

Ktoś pomalował też na złoty kolor gwiazdę, która była symbolem Związku Radzieckiego. Po wybuchu wojny w Ukrainie dyskusję na temat usunięcia znaku rozpoczął przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz. Polityk zaproponował, by zdjąć symbol z pomnika. Ostatecznie do tego nie doszło.

Pomnik był natomiast wielokrotnie dewastowany przez anonimowych sprawców. Pojawiły się na nim między innymi szubienica z nazwiskiem prezydenta Rosji, Władimira Putina, folia w kolorze flagi Ukrainy czy znak “Z” przyrównany do swastyki. Obelisk oblano również czerwoną farbą. W marcu przykręcono do niego pięć metalowych tablic o patriotycznym charakterze.

Pomimo wezwań rosyjskiego konsula do usunięcia zniszczeń, pomnik przez długi czas pozostawał zdewastowany. Najpierw lokalne władze tłumaczyły, że mają do zrobienia ważniejsze rzeczy, jak na przykład pomoc uchodźcom z Ukrainy, potem pojawił się problem ze znalezieniem firmy, która podjęłaby się wyczyszczenia. Ostatecznie w maju udało się usunąć większość malunków. Jednak napis, który porównywał rosyjską agresję do działań nazistów nie zniknął z obelisku do dzisiaj.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl