„Z” jak swastyka. Kolejne napisy na pomniku na Cytadeli

Od początku wojny w Ukrainie, pomnik radzieckich żołnierzy na Cytadeli jest symbolem protestu mieszkańców. Co jakiś czas pojawiają się na nim nowe napisy i tablice. Tym razem „Z” – znak rosyjskich żołnierzy, przyrównano do swastyki.

 

Na początku gwiazda symbolizująca Armię Radziecką została oblana czerwoną farbą. Później na pomniku pojawiła się namalowana szubienica z nazwiskiem Putina. W marcu przybyły cztery tablice z napisami „Bóg, Honor, Ojczyzna”, „Chwała Ukrainie, Chwała Polsce 24.02.2022”, „Bohater narodowy generał Leon Dębski, Katyń” oraz „Wieczna cześć i chwała bohaterom” zawisły na wszystkich bokach obelisku. Owinięto go również ukraińską flagą.

Wczoraj na pomniku pojawił się kolejny napis. Symbol rosyjskich wojsk „Z” przyrównano do swastyki. Pod malunkami widnieje napis 9 maja, czyli obchodzony przez Rosjan Dzień Zwycięstwa. 8 maja pod pomnikiem, kwiaty złożył sam konsul rosyjski – Ivan Kosogonov.

Pomnik ma zostać wyczyszczony w tym tygodniu, ale nie w całości. Ogłoszony przez ZZM przetarg nie obejmuje nowego napisu.

Pomnik zostanie wyczyszczony w tym zakresie, o którym mówiliśmy, bo wczoraj okazało się, że pojawił się kolejny napis. To już nie jest w zakresie tych prac – mówi Klaudia Beker, rzeczniczka ZZM. 

  • fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl
  • fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl