„Usuńmy radziecką gwiazdę z Cytadeli” –  wzywa poznański polityk

Przewodniczący rady miasta Poznania Grzegorz Ganowicz wysłał do wojewody wielkopolskiego list otwarty z prośbą o zgodę na usunięcie radzieckiej gwiazdy z pomnika na poznańskiej Cytadeli.

Obecność tego znaku w tym miejscu zdaniem przewodniczącego symbolizuje imperium zła, budowane przez Władimira Putina, który wprost odwołuje się do spuścizny związku sowieckiego.

Myślę, że nadszedł czas, aby z obelisku stanowiącego dominantę zespołu cmentarnego na poznańskiej Cytadeli usunąć gwiazdę pięcioramienną symbolizującą Amię Czerwoną i Związek Sowiecki – pisze Grzegorz Ganowicz w liście

Miasto nie może usunąć znaku samodzielnie ponieważ obelisk znajduje się na terenie cmentarza wojennego, i decyzje z nim związane podejmuje Urząd Wojewódzki.

Pomnik Bohaterów na poznańskiej Cytadeli postawiono w 1945 roku żeby upamiętnić żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walce o wyzwolenie Poznania. Początkowo 23-metrowy obelisk wieńczyła półtorej metrowa, czerwona gwiazda, która dodatkowo była podświetlana. Zdjęto ją w 1990 po anonimowych groźbach wysadzenia pomnika, jeśli władze miasta nie usuną gwiazdy. W zamian siedem lat później miasto powiesiło odlaną z brązu gwiazdę, która znajduje się na pomniku do dzisiaj.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl