Polska rzeźbiarka upamiętniona przez Google

Dzisiejsze logo Google, tzw. doodle, jest uhonorowaniem Polki, Magdaleny Abakanowicz. Od 1965 roku była związana z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, gdzie wykładała. Od 2021 Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu nosi nazwę jej imię.

Google doodle upamiętniające polkę

Google we wtorek 20 czerwca z okazji urodzin Magdaleny Abakanowicz przygotowało grafikę upamiętniającą zmarłą rzeźbiarkę, twórczynię tkaniny artystycznej oraz profesorkę sztuk pięknych. Jej monumentalne tkaniny – kompozycje przestrzenne są nazywane od jej nazwiska abakanami. Są to duże, przestrzenne kompozycje figularne z tkaniny, kamienia, brązu i drewna. Po kliknięciu w logo strona przekierowuje do krótkiego opisu autorki, która określona jest jako jedna z najbardziej znanych polskich artystek na świecie. Doodle z Polską artystką wyświetla się internautom m.in. w USA, Islandii, Argentynie, Wielkiej Brytanii, Meksyku, czy Kolumbii.

Magdalena Abakanowicz upamiętniona przez Google Doodle
Doodle upamiętniający 93. urodziny Magdaleny Abakanowicz / źródło: google.com

Znana na całym świecie

Magdalena Abakanowicz urodziła się w 1930 roku w Falentach pod Warszawą. Później z rodzicami przeniosła się do Trójmiasta, gdzie uczęszczała do liceum w Gdyni. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Następnie ukończyła sopocką ASP. Początkowo zajmowała się malarstwem, ale szybko zmieniła to na tkaniny.

W 1984 roku otrzymała tytuł profesorski na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Od 2006 była członkinią Rady Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. Jej wystawy prezentowano na całym świecie m.in. w Londynie, Stanach Zjednoczonych, Paryżu, Sydney, we Włoszech czy w Korei Południowej. Rzeźby Magdaleny można oglądać w np. Chinach, Stanach Zjednoczonych czy w Japonii.

Czytaj także: Tak wygląda dokładny plan koncertowy tegorocznego Jarocina

Magdalena Abakanowicz upamiętniona przez Google Doodle
Wstępne szkice doodle dla Magdaleny Abakanowicz / źródło google.com

Związana z Poznaniem

Część życia artystka była związana z Poznaniem. W latach 1965-1990 prowadziła zajęcia na Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. W 1979 roku została profesorą tej uczelni.

W parku Cytadela stoi jej rzeźba, pt. „Nierozpoznani”. Powstała ona w 2002 roku by upamiętnić 750 lat nadania Poznaniowi praw miejskich. Stworzyła również 5 rzeźb zlokalizowanych w różnych punktach na mapie Poznania m.in. w okolicach Ronda Kaponiera, przy ul. Franklina Roosevelta 22.

Od 2021 Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu nosi nazwę jej imię.

W 2002 roku była sygnatariuszką, z innymi 25 osobami, listu w obronie arcybiskupa Juliusza Paetza, podejrzewanego o seksualne molestowanie kleryków.

Magdalena Abakanowicz upamiętniona przez Google Doodle
Rzeźba Magdaleny Abakanowicz, pt. „Nierozpoznani” na poznańskiej Cytadeli / źródło: Wikimedia Commons
Źródło: Google Doodle

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl