Czy Dominika Kulczyk zorganizuje festiwal Malta? Jest chyba problem

Poznański świat artystyczny bardzo emocjonował się w zeszłym roku, gdy gruchnęła wiadomość o tym, że Dominika Kulczyk kupuje prawa do zadłużonego Malta Festival. Czy uda się go zorganizować w tym roku?

O sprawie informuje Gazeta Wyborcza. Jak donosi dziennik, festiwal teatralny teoretycznie ma być zorganizowany, bo Kulczyk Foundation złożyła wniosek o dotację w kwocie 450 tys. zł na realizację festiwalu. Jest jednak jakiś problem.

– To jest dotacja tylko na ten rok – mówi Gazecie Wyborczej Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

– Z tego, co wiem, wniosek został zaktualizowany i festiwal ma się odbyć, ale organizatorzy planują go dopiero na wrzesień. Już około miesiąc temu informowali nas na piśmie o tym, że zamierzają zmienić termin – informuje dziennik Makowska.

Dotąd festiwal rozpoczynał się u progu lata. Czym wywołane jest opóźnienie i czy w ogóle uda się zorganizować festiwal w tym roku?

Co zrobi Dominika Kulczyk?

Choć czasu pozostało niewiele, na próżno szukać jakichkolwiek informacji na temat tegorocznej edycji popularnej niegdyś Malty. Na domiar złego, jak twierdzi Gazeta Wyborcza, rozstać z Malta Festiwal miała się jego nowa dyrektorka – Karolina Rozwód. Ta jednak nie chce udzielać żadnych informacji. Podobnie wody w usta nabrała sama Kulczyk Foundation. Głos w tej sprawie zabrać ma jednak jeszcze w tym tygodniu.

Dominika Kulczyk jedna z najbogatszych Polek/ fot. Piotr Prębski/ materiały prasowe

– Dopytywana o odejście szefowej festiwalu Malta dyrektorka komunikacji Dominiki Kulczyk Katarzyna Sokołowska pisze: „Potwierdzam, że rezygnacja pani Karoliny Rozwód została przyjęta, o powody tej decyzji proszę pytać panią Karolinę, trudno wypowiadać się w jej imieniu” – informuje Wyborcza.

Jeszcze w grudniu zeszłego roku informowaliśmy, że Dominika Kulczyk wychodzi naprzeciw kryzysowi Malta Festival, nabywając prawa do wydarzenia.

– Bardzo się cieszę, że Malta Festival pozostanie na kulturalnej mapie Poznania, Polski i Europy. Jestem też przekonany, że odświeżenie formuły wydarzenia będzie inspirujące i przyniesie wiele niezapomnianych artystycznych doznań – mówił wtedy na łamach portalu wPoznaniu.pl Michał Merczyński.

Michał Merczyński, wieloletni dyrektor festiwalu, będzie wspierał Malta Festival w mniej formalnej roli. Nową dyrektorką festiwalu zostanie Karolina Rozwód, znana z sukcesów w Starym Teatrze w Lublinie.

– Objęcie funkcji dyrektora festiwalu to ogromne wyzwanie i zaszczyt. Dziękuję za zaufanie, jakim zostałam obdarzona. Jestem szczęśliwa, że pani Dominika Kulczyk zdecydowała się uratować Maltę – festiwal, który od ponad 30 lat był punktem odniesienia na kulturalnej mapie Polski, na który przejeżdżałam i którego Poznaniowi trochę wszyscy zazdrościliśmy. To wydarzenie bez precedensu, które jest najpiękniejszym przykładem miłości mecenasa do sztuki i empatii dla jej twórców i widzów – mówiła wówczas Karolina Rozwód, która przestała być dyrektorką jeszcze przed jego pierwszą edycją po przejęciu go przez Dominikę Kulczyk.

Czytaj też: Cud w poznańskim szpitalu. Urodziła syna w 29. tygodniu ciąży

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl