Paweł Fajdek, pięciokrotny mistrz świata został zawodnikiem AZS-u Poznań [ZDJĘCIA]

Pięciokrotny mistrz świata w rzucie młotem i brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Tokio, Paweł Fajdek, dołączył do drużyny OŚ AZS Poznań. Jego trenerem zostanie polski lekkoatleta, Szymon Ziółkowski.

Paweł Fajdek to polski lekkoatleta specjalizujący się w rzucie młotem. Jest pięciokrotnym mistrzem świata w tej dyscyplinie, triumfując w latach 2013, 2015, 2017, 2019 i 2022. Ponadto zdobył brązowy medal podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2021 roku. Jego osiągnięcia i umiejętności uczyniły go jednym z najważniejszych polskich lekkoatletów na arenie międzynarodowej.

fot. Łukasz Gdak

Paweł Fajdek osiągnął rekord życiowy w rzucie młotem wynoszący 89,93 m w sierpniu 2015 roku. Ten wynik nadal pozostaje rekordem Polski oraz imponującym dziesiątym wynikiem na światowej liście wszech czasów w tej konkurencji. To osiągnięcie potwierdza niezwykłe umiejętności Fajdka oraz jego dominację w międzynarodowym świecie lekkoatletyki w tej dyscyplinie.

Paweł Fajdek trenował, już w Poznaniu

Przez ostatnie trzy lata Paweł Fajdek reprezentował AZS AWF Katowice. Wcześniej, 12 lat związany był z klubem z Zamościa. Okresowo przyjeżdżał także do Poznania. To właśnie tutaj, pod okiem nieżyjącego Czesława Cybulskiego, utalentowanego trenera w dziedzinie rzutu młotem, kształcił swoje umiejętności. Cybulski był cenionym ekspertem, a jego praca przyczyniła się do sukcesów wielu lekkoatletów, w tym samego Fajdka.

Paweł Fajdek fot. Łukasz Gdak

Paweł Fajdek został zawodnikiem AZS-u Poznań

W środę, 3 grudnia, Paweł Fajdek oficjalnie podpisał roczną umowę z możliwością przedłużenia z AZS Poznań. Wybór kontynuacji kariery w Poznaniu był motywowany kilkoma czynnikami. W tym korzystnymi warunkami finansowymi wynikającymi z systemu stypendialnego przygotowanego przez miasto i województwo. Dodatkowo, istotnym aspektem było to, że jego trener, Szymon Ziółkowski, również mieszka w stolicy Wielkopolski. Te czynniki sprawiły, że Paweł Fajdek zdecydował się na współpracę z AZS Poznań.

Szymon Ziółkowski trenerem

Szymon Ziółkowski, polski lekkoatleta specjalizujący się w rzucie młotem. Zapisuje się jako jedna z najbardziej utytułowanych postaci tej dyscypliny w Polsce. Zdobywca złotego medalu podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku. Jego sukcesy nie ograniczały się jedynie do olimpiady. Triumfował także jako mistrz Europy na Mistrzostwach w Monachium w 2002 roku.

Po zakończeniu kariery sportowej Ziółkowski zaangażował się w politykę, pełniąc funkcję posła na Sejm VIII kadencji. Obecnie powrócił do świata lekkoatletyki, tym razem nie jako zawodnik, a jako trener.

Szymon Ziółkowski fot. Łukasz Gdak

Poznań na międzynarodowej arenie

Szymon Ziółkowski będzie odpowiedzialny za przygotowania Pawła Fajdka do nadchodzących Europejskich Igrzysk, które już za 8 miesięcy odbędą się w Paryżu. Fajdek, będący jednym z najbardziej obiecujących polskich lekkoatletów, stanie do rywalizacji podczas tych igrzysk. Są one jednymi z najbardziej prestiżowych wydarzeń sportowych. Zawodnik ten, ciągle kieruje myśli ku złotu, a trener Ziółkowski w pełni wierzy w potencjał 34-letniego sportowca. Zwycięstwo Fajdka byłoby nie tylko jego sukcesem, ale również rozsławiłoby miasto Poznań, podnosząc jego prestiż na arenie międzynarodowej.

fot. Łukasz Gdak

Koszulka podpisana przez Fajdka i Ziółkowskiego trafi na licytację

Podczas spotkania, które miało miejsce 3 grudnia, Paweł Fajdek i Szymon Ziółkowski złożyli swoje podpisy na dwóch sportowych koszulkach AZS-u. Trafią one licytację w ramach corocznej charytatywnej orkiestry świątecznej pomocy, której finał odbędzie się 28 stycznia. Dochód z licytacji zostanie przeznaczony na wsparcie potrzebujących.

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także: Przeszła wszystkie ulice Poznania. Zajęło jej to…2 lata [ZDJĘCIA]

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl