Przeszła wszystkie ulice Poznania. Zajęło jej to…2 lata [ZDJĘCIA]

Katarzyna Kowalska to kobieta, która jako pierwsza przeszła wszystkie ulice w Poznaniu. Wędrówka zajęła jej 2 lata. Jej celem „były spacery połączone ze zwiedzaniem różnych fragmentów miasta”.

Od 3 stycznia 2022 do 28 grudnia 2023 roku, kobieta regularnie spacerowała, przebywając łącznie dystans 3330,1 kilometrów. Dało to 330 dni wędrówki, co przekłada się na średnio 10 kilometrów dziennie. Wszystkie szczegóły swoich aktywności zapisywała za pomocą aplikacji CityStrides. Program ten podaje, że w mieście znajduje się 1360,52 kilometrów ulic. Jej trasy obejmowały różnorodne tereny, włączając drogi polne oraz te, które niedawno były pokryte kamieniami lub gruzem.

Katarzyna Kowalska fot. Łukasz Gdak

Początkowo Katarzyna nie miała zamiaru pokonywać wszystkich ulic. Jej spacerom towarzyszyło zwiedzanie różnych części miasta. Po raz pierwszy zainteresowała się tym, gdy kolega pokazał jej aplikację, a następnie zaczęła ścigać się z innym użytkownikiem – biegaczem.


-Dopiero 3 listopada, gdy brakowało mi nieco ponad 25% ulic, postanowiłam zamknąć temat jeszcze w 2023 roku. Wtedy obliczyłam średnią dzienną liczbę ulic, która umożliwi mi jego realizację. Ważna była konsekwencja i systematyczność – mówiła Katarzyna Kowalska.

fot. Katarzyna Kowalska


Poznanianka korzystała z aplikacji opartej na mapie Open Street Map, gdzie każdy użytkownik może edytować dane. To oznacza, że nawet jeśli ulica jeszcze nie istnieje w rzeczywistości, może być już naniesiona na mapę. W przypadku aktualizacji, mapy w systemie nawigacyjnym miasta, trzeba uwzględnić wszystkie nowe ulice podczas planowania spacerów.

Katarzyna Kowalska fot. Łukasz Gdak


-Na koniec grudnia 2023 weszła kolejna aktualizacja i dodało 12 nowych ulic. Trzeba było pojechać w różne miejsca i uzupełnić braki. Np. ulica Pastelowa- dodała Kowalska.


Katarzyna jest pierwszą osobą zamieszkującą nasze miasto, która przeszła wszystkie ulice stolicy Wielkopolski. Kobieta posiada tytuł magistra Turystyki i Rekreacji oraz inżyniera Geodezji i Kartografii. Jej pasją jest czytanie map.

Katarzyna Kowalska fot. Łukasz Gdak

Czytaj także: Jan Pietrzak chce wysyłać imigrantów „do baraków Auschwitz”

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl