Największa kopalnia soli znajduje się w Wielkopolsce. Gdzie dokładnie?

Kopalna Soli w Kłodawie jest rekordzistką pod wieloma względami. To największa polska kopalnia soli. Pokłady surowca szacowane są na zawrotne wartości nawet 63 kilometrów długości i 4 kilometrów szerokości. Początkowo słony minerał wydobywano na poziomie 450 metrów. W ubiegłym wieku rozpoczęto prace na głębokości 600 metrów a obecnie górnicy schodzą 750 metrów pod ziemię. Jest zatem dwa razy głębsza niż kopalnia soli w Wieliczce.

To także jedyne miejsce w Europie, gdzie wydobywa się specjalny rodzaj soli. Jej różowa odmiana, która znajduje się w Kłodawie, liczy sobie 250 milionów lat i jest jedną z najczystszych na całym świecie. W tej polskiej kopalni do dzisiaj wydobywa się ją tradycyjnymi metodami.

Dwa płytsze poziomy kopalni zostały udostępnione zwiedzającym, którzy podobnie jak górnicy mogą zjechać szybem kopalni na głębokość 600 metrów pod powierzchnię. To najniższe miejsce w kraju, które mogą odwiedzić turyści. Na trasie ponad dwugodzinnej wyprawy pod wielkopolską ziemią, obejrzeć można między innymi kaplicę świętej Kingi a także liczne stanowiska górnicze.

Kopalnia Soli w Kłodawie to pierwszy przystanek na trasie wycieczki “Śladami wielkopolskich naj…”, w trakcie której wraz z audio przewodnikiem samodzielnie możemy przemierzyć województwo w poszukiwaniu wyjątkowych miejsc. Oprócz kłodawskiej kopalni odwiedzić można też największy polski kościół czy najstarszy znak drogowy. 160 kilometrowa trasa wiedzie z Kłodawy do Poznania. Na każdym z jedenastu przystanków można wysłuchać nagrań przewodnika, który oprowadzi nas po wyjątkowych zakątkach Wielkopolski. Trasę wycieczki oraz pliki dźwiękowe można pobrać za darmo ze strony internetowej.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl