To ważny wielkopolski konkurs. Startują w nim muzea

20 maja okaże się, które muzeum zdobyło nagrodę w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „Izabella”. Wiemy, że o statuetkę powalczą m.in Muzeum Narodowe i Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Gala wręczenia nagród odbędzie się w Muzeum w Lewkowie.

Na to wydarzenie czekają wszyscy muzealnicy w Wielkopolsce. Mowa o prestiżowej nagrodzie „Izabella”. Konkurs z wieloletnią tradycją organizowany jest przez Fundację Muzeów Wielkopolskich. W tym roku w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce powalczą m.in. Muzeum Narodowe w Poznaniu i Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Muzealnicy zdradzili nam dlaczego ten konkurs jest dla nich tak istotny.

– Izabella to konkurs wojewódzki, w którym startują muzea miejskie i marszałkowskie. My jako Muzeum Narodowe staramy się również chwalić naszymi osiągnięciami i stajemy do konkursu w różnych kategoriach. Już wiemy, że tym roku laureatem została wystawa „Barbie. Nieznane oblicza”, która prezentowana była w Muzeum Sztuk Użytkowych. Ale w gronie laureatów znalazła się również wystawa ‚KENYA HARA. Japońskie projektowanie graficzne” doceniona za program promocyjny. Ponadto uznanie zyskał program konserwacji piwnic poznańskiego ratusza oraz wystawa „O dzieleniu. Sztuka na granicy (polsko-niemieckiej)”. Doceniono również program „muzealne przygody początkujących rzemieślników” oraz szeroko zakrojone przedsięwzięcie „Wielkopolska emigracyjna Europa”, stworzenie szlaku kulturowego, po miejscach w których osiedli Polacy, krzewiąc w kulturą polską w XIX wieku – mówi Aleksandra Sobocińska, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Poznaniu.

fot. Łukasz Gdak

– Muzeum Archeologiczne w Poznaniu bierze udział w konkursie Izabella organizowanym przez Fundację Muzeum Wielkopolski. Jest to konkurs dotyczący kwestii ekspozycji. Gala odbędzie się 20 maja. Do konkursu zgłoszone zostały m.in. ekspozycje zeszłoroczne Muzeum i atrakcje Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci (filia MAP na Ostrowie Tumskim) – mówi Łukasz Bartkowiak Kierownik Działu Komunikacji i Promocji Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

fot. Łukasz Gdak

Czytaj także: To jedno z czterech takich urządzeń na świecie. Symulator pomoże wcześniakom | wpoznaniu.pl

źródło: Facebook

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl