Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Poznaniu. „Najpierw natura, potem matura”

Na placu Kolegiackim odbył się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny (MSK). Tym samym młodzi działacze rozpoczęli swoją kampanię przedwyborczą pod hasłem „Wybierz Klimat!”. Zaprezentowali też swoje postulaty.

W piątek, 21 kwietnia na placu Kolegiackim, w przededniu Dni Ziemi, odbyła się kolejna mobilizacja Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Podczas niego przedstawione zostały postulaty, wśród których znalazły się: inwestycje w OZE i atom; odejście od paliw kopalnianych; edukacja klimatyczna w szkołach; dopłaty do termomodernizacji oraz ochrona środowiska i bioróżnorodności.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Poznaniu

„Lekka kraksa można by rzecz”, „Pożegnanie dla Węgla”, „Ryby i dzieci mają głos” czy „Okradamy przyszłe pokolenia z ich domu” – to tylko niektóre transparenty, które przynieśli ze sobą strajkujący. Oprócz tego raz po raz pojawiały się okrzyki: „Najpierw natura, potem matura” oraz „Solidarni z górnikami, ale nigdy z kopalniami”.

– Kryzys klimatyczny jest problemem wszystkich grup społecznych. Jutro, 22 kwietnia odbędzie się Dzień Ziemi i mamy nadzieję, że nie będzie to kolejne święto greenwashingu – mówiła jedna z przemawiających.

Dodała też, że MSK rozpoczyna kampanię wyborczą. – Będziemy obserwować i spotykać się z politykami bez względu na opcję polityczną. Od każdej partii oczekujemy tego samego, a więc innej i sprawiedliwej polityki klimatycznej – dodała.

Demonstranci podkreślali, że widzą konieczność jak najsprawniejszego wygaszania elektrowni węglowych. – Są coraz bardziej przestarzałe, więc ich funkcjonowanie jest coraz mniej opłacalne i przyczyna się do zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody – tłumaczyli.

Młodzi działacz przekonywali, że są wkurzeni, bo głos naukowców jest ignorowany. Odnieśli się również do postulatu odejścia od węgla. – To, że trzeba coś zmienić, nie znaczy, że górnicy czy inne grupy społeczne mają cierpieć i zostać poświęcone – mówili. – Mamy rozwiązanie i mówimy o nim głośno. To transformacja w duchu sprawiedliwej transformacji. Cały proces wyłączania kopalni i elektrowni węglowych musi być stopniowy, z jednoczesnymi inwestycjami w OZE – dodali.

Dodali, że stworzenie miejsc pracy dla górników w innych zielonych branżach i zapewnianiem im odpowiednich szkoleń to działania, które powinny zostać podjęte już dawno.

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl