Koniec ery Galerii Malta. Prace rozbiórkowe wkrótce ruszą

Z dźwiękiem ostatnich drzwi, zamkniętego klubu Malta Squash, maltańska galeria handlowa przechodzi do historii. Wszystkie lokale zakończyły w niej działalność, a na drodze do rozbiórki pozostały tylko formalności. Oto co wiemy o ostatnich dniach centrum handlowego i planach na przyszłość tego obszaru.

Malta Squash stał się ostatnim najemcą, który zakończył swoją działalność w Galerii Malta. Po latach funkcjonowania, klub przekazał klucze. Ostatni dzień galerii przypadł na 18 grudnia. Poznaniacy w akcji społecznej żegnali Galerię Maltę, jednak 17 grudnia, gdy ostatnie seanse emitował multipleks Multikino. Jak pisaliśmy też: przez rozbiórkę Galerii Malta zamknięto ulicę.

Właściciel nieruchomości, firma Beichun złożyła wniosek o zmianę planu zagospodarowania dla działek, na których stoi Galeria Malta. Wśród formalności pozostało uzyskanie zgodny na usunięcie 32 drzew i 10 skupisk krzewów. Ostateczna decyzja w tej sprawie zależy od władz miasta. Termin na wykonanie prac we wniosku to koniec 2024 roku. Natomiast na samą rozbiórkę centrum handlowego inwestor ma czas 3 lata.

Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, pierwsze prace demontażowe wewnątrz galerii mają odbyć się po świętach, czyli po 26 grudnia.

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak mówił, że na terenie Galerii Malta miejsce to stanie się terenem biurowo-mieszkaniowym, oferującym nową przestrzeń dla mieszkańców. Planowane połączenie z Mostami Berdychowskimi ma sprawić, że stanie się ono jednym z atrakcyjnych obszarów w układzie komunikacyjnym miasta.

Galeria Malta

Problemy dla Galerii Malta zaczęły się już w 2016 roku, kiedy w pobliżu otwarto większe centrum handlowe Posnania. Konkurencja okazała się zbyt trudna dla ówczesnego właściciela, który nie poradził sobie z utrzymaniem atrakcyjności miejsca.

Przez lata galeria zmieniała właścicieli i zarządców, próbując dostosować się do zmieniających się trendów. Ostatnim nabywcą jest Beichun, który jednak nie ujawnił oficjalnych planów dotyczących przyszłości terenu.

Kontrowersje wokół rozbiórki

Decyzja o rozbiórce Galerii Malta spotkała się z odwołaniem trzech podmiotów: Narodowego Banku Polskiego, wspólnoty mieszkaniowej z ulicy Kaliskiej oraz firmy ACS Sport, prowadzącej Malta Squash. Jednak wojewoda odrzucił zażalenia, a pozwolenie na rozbiórkę jest ostateczne i inwestor może przystąpić do prac w każdej chwili.

– Decyzja pozwolenia na rozbiórkę stała się ostateczna 27 października br. Inwestor ma prawo rozpocząć rozbiórkę z dniem ostateczności decyzji. Decyzja obejmuje rozbiórkę budynku handlowo-usługowego wraz z parkingiem wielopoziomowym (zlokalizowanym od strony ulicy Maltańskiej i Kaliskiej) pełniącym funkcję centrum handlowego „Malta” – informuje nas Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP.

Czytaj też: Będzie nowy festiwal muzyczny w Poznaniu. Kiedy i kto zagra?

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl