Gdzie w święta skorzystać z porady lekarza?

W czasie Świąt Wielkanocnych Wielkopolanie mogą w nagłych przypadkach korzystać z opieki zdrowotnej w „wieczorynkach”, SOR-ach, izbach przyjęć lub pod numerem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu.

W dni powszednie w godz. 18-8 oraz całodobowo w weekendy i święta w razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia można korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nie potrzeba skierowania, ani wcześniejszej rejestracji. W przypadku NiŚOZ nie występuje także rejonizacja, co oznacza, że otrzymamy pomoc niezależnie od miejsca, do którego się zgłosimy. Wyjątkiem są wizyty domowe, na które należy się umawiać w „wieczorynce” obsługującej rejon, w którym aktualnie przebywamy. Punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej działają na podobnych zasadach, co poradnie lekarza rodzinnego. Możemy w nich uzyskać poradę lekarza i pielęgniarki. Z pomocy „wieczorynki” należy korzystać w przypadku:

  • nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia (gdy nie ma objawów świadczących o bezpośrednim zagrożeniu życia);
  • gdy dotychczas stosowane leki i środki domowe nie spowodowały poprawy;
  • gdy obawiamy się, że czekanie do momentu otwarcia przychodni POZ niekorzystnie wpłynie na nasze zdrowie;
  • nagłego zaostrzenia choroby przewlekłej.

Powodem skorzystania z NiŚOZ mogą być też np. infekcje połączone z wysoką gorączką, silne bóle brzucha lub głowy, biegunka czy wymioty (szczególnie u dzieci i seniorów).

W „wieczorynce” uzyskamy poradę lekarską, e-receptę na niezbędne leki, zwolnienie lekarskie (jeśli wystąpią wskazania medyczne), może nam też zostać wykonany zastrzyk. Nie odbędziemy w niej natomiast wizyty kontrolnej, nie otrzymamy recept na stale przyjmowane leki w związku z chorobą przewlekłą czy zaświadczenia o stanie zdrowia.

Adresy placówek, które udzielają nocnej i świątecznej opieki w Wielkopolsce dostępne są na stronie: http://nfz-poznan.pl/page.php/1/0/show/7425/.

Uwaga! Od 5 kwietnia adres zmieniła poradnia lekarza rodzinnego Gaudium dotychczas działająca w Plewiskach przy ul. Kolejowej. Przeniosła się do Skórzewa na ul. Kozierowskiego 4/8. W placówce tej funkcjonuje także „wieczorynka”.

Na SOR w stanie zagrożenia życia

W niektórych przypadkach właściwsze do udzielenia pomocy medycznej są izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe. Kiedy wezwać pogotowie lub udać się do szpitala? Kwalifikuje do tego każde nagłe i drastyczne pogorszenie stanu zdrowia, a w konsekwencji zagrożenie życia. Przykładowo – jeśli zauważamy objawy np. zawału lub udaru – nie należy czekać i zgłaszać się na „wieczorynkę”, ale niezwłocznie wezwać pogotowie.

Lista SOR-ów i izb przyjęć w Wielkopolsce znajduje się pod adresem: http://nfz-poznan.pl/page.php/1/0/show/7425/.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl