To trzeba zapamiętać. Izby Przyjęć i „wieczorynka” zmieniają adresy

Izby Przyjęć oraz punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, czyli tzw. tzw. „wieczorynka” Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego zmieniają adresy – informuje Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Do tej pory Uniwersytecki Szpital Kliniczny prowadził Izby Przyjęć w budynkach przy ul. Przybyszewskiego 49 oraz Grunwaldzkiej 16/18. Od dziś, czyli 19 kwietnia w USK działa jedna Izba Przyjęć. Mieści się ona w nowym budynku przy ul. Grunwaldzkiej 55.

Od 26 kwietnia pod tym adresem znajdzie się też punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Tym samym zlikwidowana zostanie „wieczorynka” przy ul. Grunwaldzkiej 16/18. W przyszłości Izbę Przyjęć zastąpi Szpitalny Oddział Ratunkowy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Teraz pacjenci obsługiwani będą w nowoczesnej, dopiero co wybudowanej placówce. Pod nowym adresem działać będzie też niebawem Szpitalny Oddział Ratunkowy, na którego dachu znalazło się nawet lądowisko dla helikopterów.

Jak przypomina NFZ, placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są czynne w dni powszednie od godz. 18 do 8, a także całodobowo w weekendy i dni świąteczne.

– Do wizyty w nich nie jest potrzebne skierowanie ani rejestracja. Nie obowiązuje rejonizacja, co oznacza, że pomoc powinna nam zostać udzielona, niezależnie od miejsca, do którego się zgłosimy. Wyjątkiem są wizyty domowe. Jeśli chcemy się na taką umówić, należy sprawdzić, w rejonie której „wieczorynki” się znajdujemy i to do niej się zwrócić – informuje wielkopolski NFZ.

W poradniach NiŚOZ możemy skorzystać z porady lekarza oraz pielęgniarki. W „wieczorynce” otrzymamy pomoc w przypadku:

  • nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia (gdy nie ma objawów świadczących o bezpośrednim zagrożeniu życia);
  • gdy dotychczas stosowane leki i środki domowe nie spowodowały poprawy;
    gdy obawiamy się, że czekanie do momentu otwarcia przychodni POZ niekorzystnie wpłynie na nasze zdrowie;
  • nagłego zaostrzenia choroby przewlekłej.

Czytaj też: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza ma nowego rektora

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl