Słynne „Totemy” znikają spod Bałtyku?

„Totemy” Alicji Białej znikają z mapy Poznania? Okazuje się na szczęście, że nie. Konieczny jest remont instalacji poznańskiej artystki.

„Totemy” stoją w centrum Poznania od 2019 roku, w przejściu pomiędzy hotelem Sheraton a Bałtykiem. Od tego czasu doskonale wpisały się w przestrzeń miasta. Autorką kolorowej instalacji jest poznańska artystka Alicja Biała. Aktualnie trwają prace renowacyjne „Totemów”. Jak wyjaśnia kuratorka, prace były konieczne ze względu na łuszczącą się farbę, która pokrywa instalację. Jedno jest pewne, duże, kolorowe obiekty nie znikną z Poznania.

-„Totemy” Alicji Białej powstały w 2019 roku. Od tego czasu dwukrotnie odbyły się wykonane przez artystkę drobne remonty i uzupełnienia farby. Okazało się, że producent farby zawiódł nas i mimo wcześniejszych gwarancji farby bardzo się łuszczyły. Producent uchylał się od naprawy tego problemu. Zostaliśmy zmuszeni do tego, żeby zupełnie zeszlifować powierzchnię „Totemów” i pomalować je jeszcze raz. Rzeźby nie znikają. Myślę, że dobrze wpisały się w krajobraz Poznania. Wiem, że mieszkańcy bardzo lubią „Totemy”. Wymagały jednak remontu i odświeżenia. Będą wyglądały tak jak w 2019 roku. Stosujemy te samą technikę malarską i te same kolory. Korzystamy z innego producenta farby – wyjaśnia Karolina Koziołek z Fundacji Vox Artis.

fot. Łukasz Gdak

Ponownym malowaniem instalacji ma zająć się artysta Krzysztof Sołowiej. Alicja Biała czuwa nad procesem renowacji. Instalacja powstawała w pracowni artystki. Ekipy remontowe, naprawdę instalacji przeprowadzają jednak na miejscu. Renowacja ma potrwać do połowy maja.

– W tej chwili trwa szlifowanie i gruntowanie, które zakończy się do majówki. W najbliższych dniach Krzysztof Sołowiej rozpocznie prace malarskie. Liczymy, że w połowie maja całość prac powinna zostać zakończona. Renowacja odbywa się w miejscu, gdzie rzeźby stoją na co dzień. Nie demontowaliśmy brył. W 2019 gdy powstawały były malowane w studio Alicji Białej, jednak artystka w międzyczasie wyprowadziła się do Amsterdamu i dziś tam ma swoje studio. Renowację robimy przy współpracy z artystką, która jako autorka projektu wyraża wszelkie niezbędne zgody i akceptacje procesu renowacji- dodaje kuratorka „Totemów” Karolina Koziołek

Czytaj także: Są zwykłymi śmieciami. Rozprawią się z nimi już jutro | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl