Animator 2023. Do Poznania przyjdzie laureat Oscara za efekty specjalne

16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator” zbliża się wielkimi krokami. Dlatego organizatorzy przypominają o wielu interesujących nowościach dla miłośników kina animowanego. Festiwal od samego początku starał się rozwijać wrażliwość i poszerzać wiedzę publiczności na temat filmu animowanego. Przez ostatnie 15 lat zgromadził szerokie grono stałych uczestników. Jednak misja docierania do nowych widzów nie ustaje. Rok 2023 ma być szczególnym rokiem dla Animatora.

Animator 2023

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych „Animator” to największe wydarzenie poświęcone filmowi animowanemu w Polsce. Od 2017 roku festiwal kwalifikuje do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar. Zwycięzca Grand Prix ma ułatwioną drogę do nominacji do tej prestiżowej nagrody.

Najważniejszą nowością tegorocznej edycji, jak pisaliśmy wcześniej, jest współpraca z nową dyrektorką artystyczną, Adrianą Prodeus. Adriana Prodeus jest znana środowisku festiwalowemu od pierwszej edycji „Animatora” w 2008 roku. Przez lata brała udział w festiwalu jako selekcjonerka, moderatorka i uczestniczka debat. Jest również wykładowczynią w Instytucie Sztuki PAN oraz kuratorką programów filmowych na różnych festiwalach na całym świecie. Przez ostatnie trzy lata pełniła funkcję selekcjonerki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Specjalizuje się w filmach awangardowych i filmach animowanych.

Jedną z nowości na tegorocznym festiwalu będzie sekcja „Kryształy Anime”. Poświęcona niezwykle popularnej i dynamicznie rozwijającej się animacji z Japonii i Korei Południowej. To doskonała okazja, aby poznać najnowsze trendy i osiągnięcia tych kultur filmowych.

W sekcji „Retrospektywy” organizatorzy zdecydowali się uhonorować zmarłego w 2022 roku wieloletniego dyrektora artystycznego Marcina Giżyckiego. Był jednym ze współzałożycieli festiwalu. Pokażą oni dorobek reżyserski Giżyckiego, aby oddać hołd jego wkładowi w rozwój festiwalu i kulturę filmową.

3250 zgłoszeń z 114 krajów

Na festiwalu będzie można również zobaczyć wybrane filmy przesłane przez twórców z całego świata w ramach otwartego konkursu „Open Call”. Inspirowanego hasłem tegorocznej edycji „Poszukiwanie siebie”.

Jak zawsze, sercem „Animatora” są konkursy, w tym Międzynarodowy Konkurs Animowanych Filmów Krótkometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Filmów Pełnometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Seriali oraz Konkurs Polskich Filmów Animowanych.

W tegorocznym naborze zgłoszono aż 3250 tytułów z 114 krajów, w tym z najbardziej odległych zakątków świata. Jest to rekordowa liczba zgłoszeń do konkursu pełnometrażowego. Do jury, co roku zapraszani są wybitni animatorzy z całego świata.

Animator 2023 w Poznaniu. Przyjadą znane nazwiska ze świata animacji
Animator 2023 (fot. wPoznaniu.pl)

Gwiazdy z całego świata

Gośćmi specjalnymi festiwalu będą Sara Gunnarsdóttir, nominowana do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar, japońska animatorka Sarina Nihei oraz uznany japoński twórca anime, Keiichi Hara.

Sara Gunnarsdóttir została wyróżniona przez Akademię za swój animowany film krótkometrażowy „My Year of Dicks”, który również otrzymał nagrodę na „Animatorze” w 2022 roku.

Sarina Nihei ma surrealistyczną wyobraźnię. Zdobyła uznanie za swoje prace na międzynarodowych festiwalach. Keiichi Hara to reżyser o międzynarodowej renomie, znany z takich filmów jak „Colorful”, „Miss Hokusai” czy „The Wonderland”. Na festiwalu zobaczymy wybrane tytuły z jego filmografii, w tym najnowsze anime „Lonely castle in the mirror”, które będzie miało specjalną prapremierową prezentację.

– Hasłem tegorocznej edycji jest poszukiwanie siebie. Przyświeca ono różnym grupom społecznym, jak i każdemu indywidualnie. Chodzi o zadawanie, co jakiś czas pytania o tożsamość, o to, jak określamy siebie w stosunku do innych ludzi i do zmian zachodzących w świecie – mówiła Adriana Prodeus, nowa dyrektorka festiwalu i dodała: – Proponuję, żeby zacząć Animatora od wystawy w poznańskim Fotoplastikonie. Zobaczyć w nim można powieść graficzną, która zabiera nas w podróż po wielkiej grzybni. To psychodeliczno-horrorowa historia. Wśród gości specjalnych będzie m.in. Timothy Webber, który dostał Oscara za efekty specjalne do filmu „Grawitacja”.

16. edycja Festiwalu „Animator” odbędzie się w formule hybrydowej. W dniach 21-25 czerwca stacjonarnie w Kinie Muza w Poznaniu wrazz wydarzeniami interdyscyplinarnymi w Pawilonie.

Poza tym festiwal obejmuje również wiele wydarzeń realizowanych we współpracy z instytucjami kultury, stowarzyszeniami i lokalnymi partnerami. Pokazy online będą dostępne od 26 do 30 czerwca, a w pierwsze dni lipca odbędą się pokazy nagrodzonych filmów, prace uczestników warsztatów i pokazy zwycięskich filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

Szczegóły programu i informacje o gościach można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu: www.animator-festival.com.

Kadr z filmu „My Year of Dicks” Sary Gunnarsdóttir, za który otrzymała nagrodę na festiwalu „Animator” w 2022 roku

Czytaj też: Pokaz mody w Poznaniu. Ponad 50 wydarzeń w centrum miasta za darmo

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl