Wielkopolska

Wielkopolskie pszczoły dostaną 2 mln złotych

Regionalni pszczelarze otrzymają wsparcie od województwa wielkopolskiego, na zakup pokarmów dla pszczół.

W Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu podpisano umowy na realizację zadania pt. „Program poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie zakupu pokarmów pszczelich”. Umowy zostały zawarte pomiędzy Województwem Wielkopolskim a Regionalnym Związkiem Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży reprezentującym związki pszczelarskie z Konina, Kalisza, Leszna i Poznania. Oznacza to, że wielkopolscy pszczelarze w 2024 roku otrzymają łącznie 2 mln złotych wsparcia.

– Zarząd Województwa Wielkopolskiego to pionier wspierania sektora pszczelarskiego w naszym kraju. Zapoczątkowany program wsparcia stał się wyznacznikiem dla innych województwa jak należy pomagać pszczelarzom. Kolejna edycja pomocy umożliwiająca zakup i wymianę węzy w ulach ma duży wspływ na poprawę zdrowotności pszczół oraz jakość miodu. W ten sposób warto sięgać po produkty pszczele lokalnych producentów którzy dbają o stan swoich pasiek. – powiedział Wiceprezes Regionalnego Związku Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży Krzysztof Górny.

Program wsparcia dla pszczelarzy realizowany jest od 2018 roku. Do tej pory z pomocy co roku skorzystało ponad 4600 wielkopolskich pszczelarzy.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

Czytaj także: Tak zmieniła się Wielkopolska podczas 20 lat w Unii Europejskiej | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl