Zszyli flagę Polski i UE

Uczestnicy happening na Placu Wolności wspólnie zszyli flagę Polski i Unii Europejskiej.

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Joanna Scheuring-Wielgus wspólnie z członkami lokalnych struktur Lewicy, zszyła flagi Polski i Unii Europejskiej. Happening odbył się aby uczcić Dzień Flagi oraz podkreślić istotę członkostwa Polski w UE.

– Dzisiaj odbywa się nasz mały ale bardzo ważny performance. Dzień Flagi, to bardzo ważny dzień dla wszystkich Polek i Polaków. Zaznaczam te słowo, ponieważ flaga biało-czerwona jest własnością każdego i każdej z nas. Flaga biało-czerwona nie jest własnością żadnej partii i żadnego pojedynczego polityka czy polityczki. My na Lewicy jesteśmy propaństwowi, szanujemy flagę biało-czerwoną. Zresztą jak Państwo doskonale wiece w Polsce dzisiaj w wielu domach ale również w miejscach użyteczności publicznej wywieszamy flagę jako nasz symbol narodowy- mówi Joanna Scheuring-Wielgus.

fot. Łukasz Gdak

W tym roku mija 20 lat od wstąpienia Polski do UE. Joanna Scheuring-Wielgus wspomniała o tym jak ważne jest to w jej opinii.

– Ważne jest jeszcze to, o czym mówimy od wczoraj. Dla nas flaga Polski jest również ważna jak flaga Unii Europejskiej. Nie ma Unii bez Polski. Nie ma Polski bez Unii. Polska w Unii Europejskiej musi być silnej słyszalna. Dla nas, dla Lewicy, która wprowadzała Polskę do UE jest to ważne. Przypomnę – prezydent Kwaśniewski podpisujący papiery akcesyjne. Ponad podziałami wchodziliśmy do UE. Flagę UE również często wywieszamy w swoich domach aby symbolicznie pokazać naszą przynależność. Nie tylko geograficzną ale wspólnotową. Dla Lewicy jest to symboliczny moment z dość smutnego powodu. Po 20 latach, kiedy wszyscy doskonale wiemy jak dużo zyskaliśmy na uczestnictwie w UE, pojawiają się odśrodkowe siły, które próbują wmówić i zmanipulować, że bycie u UE nie ma sensu i powinniśmy z niej wyjść. Naszym zadaniem jest to aby głośno i wyraźnie mówić, że chcemy być w UE. Chcemy dzisiaj symbolicznie zszyć flagę UE i Polski. Nie damy się zmanipulować. Pamiętacie Państwo co działo się w Wielkiej Brytanii? Wielka Brytania wyszła z Unii. Brytyjczycy teraz przyznają się do tego, że zostali zmanipulowani, że nie spodziewali się tego co będzie i są z tego niezadowoleni. Trwają już rozmowy aby do UE wrócić. My nie chcemy przeżywać takiego uczucia – dodała Joanna Scheuring-Wielgus.

Czytaj także: Tu w majówkę są tłumy. Darmowe spacery, warsztaty i koncerty [ZDJĘCIA] | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl