ABC kulturalnej jazdy

„Warto jeździć z kulturą” – to już kolejna akcja Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. Tym razem organizator chce zwrócić szczególną uwagę na właściwe przewożenie bagażu. Od dziś w ramach akcji można otrzymać odblaskową opaskę z logo ZTM.

ZTM zachęca do kulturalnego korzystania z transportu publicznego. Przypomina, aby pilnować swojego bagażu, a plecak zdjąć przed wejściem do pojazdu. Organizator zaznacza, że pasażer ponosi odpowiedzialność za szkody powstałe na skutek złego przewożenia bagażu. Plecak, którym możemy trącać współpasażerów, powinniśmy zdjąć przed wejściem do autobusu lub tramwaju. Można postawić go na podłodze przy nodze, między siedziskami lub po prostu trzymać w ręku.

ZTM chce też uświadamiać pasażerom poznańskich autobusów i tramwajów, dlaczego nie należy zajmować miejsc tuż przy drzwiach pojazdów. Sytuacje, w których nie można się wcisnąć do tramwaju, w którym pozostaje dużo wolnego miejsca, nie są rzadkością.

hotel dla psów w Poznaniu

„Jeśli masz możliwość, po wejściu do pojazdu przesuń się do jego wnętrza. Stojąc przy drzwiach, blokujesz innym możliwość wyjścia z tramwaju lub autobusu oraz wejścia do nich. Zwykle w pojeździe jest dość miejsca, żeby się przesunąć” – informują organizatorzy kampanii.

ZTM apeluje także o stosowanie się do poniższych zasad:

– ustąp miejsca osobie potrzebującej

– najpierw wysiadamy, potem wsiadamy

– przewożąc rower, pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa

– daj szansę pasażerom uprawnionym zająć wyznaczone dla nich miejsce

– miej na uwadze innych pasażerów, nie uprzykrzaj im podróży

– uśmiechnij się i bądź życzliwy dla innych

W ramach akcji promującą kulturalną jazdę pasażerowie mogą odebrać w Punktach Obsługi Klienta ZTM promocyjne gadżety w postaci opasek odblaskowych.

DÓŁ ART

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl