Usunięto 5 leszczyn z ul. 27 Grudnia. 1 przesadzono, 4 wycięto

Część społeczników i ekologów walczyło o ocalenie leszczyn w centrum Poznania. Petycję podpisało kilkanaście tysięcy poznaniaków. Dzięki sporemu zaangażowaniu lokalnej społeczności – ocalono 22 leszczyny. W środę z ul. 27 Grudnia usunięto 5 drzew.

Leszczyny, które znajdują się na ul. 27 Grudnia, rosną od 40 lat. Początkowo miasto wraz z wykonawcą prac planowało usunąć wszystkie drzewa, gdyż przeszkadzały one w realizacji przebudowy ulicy. Zamiast nich miano zasadzić platany posadzone w dwóch szpalerach, ale z większymi odstępami niż te obecne. Gdyby do tego doszło, z ulicy zniknęłoby 27 leszczyn.

Nie spotkało się to z akceptacją społeczności lokalnej. Społecznicy (Koalicja ZaZieleń Poznań, Prawa do Przyrody, Stowarzyszenie „Plac Wolności”) stworzyli petycję, pod którą podpisało się niemal 12 tys. mieszkańców. Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak odrzucił petycję, ale do wycinki i tak nie doszło, ponieważ nie zgodziła się na to Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu. Uznała ona, że dokończenie przebudowy ul. 27 Grudnia jest możliwe bez usuwania drzew.

fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl

Wycięto 5 leszczyn z 27 Grudnia

Wniosek o usunięcie kilku drzew do Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania złożyło Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Wskazano, że cztery drzewa ograniczałyby dojazd wozów strażackich do kamienic przy ul. 27 Grudnia, a jedno drzewo z napowietrzną siecią trakcyjną, gdy tramwaj będzie jeździł ul. Ratajczaka.

Stowarzyszenie „Plac Wolności” poinformowało w mediach społecznościowych, że w środę, 7 lutego na ulicy pojawili się pilarze, którzy wycięli 4 leszczyny, a jedno przenieśli w inne miejsce. Wszystko odbyło się zgodnie z prawem, bo na usunięcie tych drzew była zgoda urzędników.

Remont ul. 27 Grudnia, 1.02.2024 r. (fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl)

Remont ul. 27 Grudnia

Remonty w ramach Projektu Centrum rozpoczęły się w 2017 r. W czerwcu ubiegłego roku PIM poinformował nas, że „rozbudowa drogi pl. Wolności i przebudowa ul. 27 Grudnia, ul. Ratajczaka na odcinku od ul. 27 Grudnia do ul. Św. Marcin, ul. Kantaka oraz ul. Gwarnej potrwa do końca 2023 r.” Pod koniec listopada z kolei na komisji polityki przestrzennej i rewitalizacji Katarzyna Parysek-Kasprzyk i Weronika Sińska-Mikuła z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta przekazały radnym, że do końca 2023 r. wrócą tramwaje na remontowane ulice, ale prace na ul. 27 Grudnia, Kantaka i Gwarnej potrwają do czerwca 2024 r.

Leszczyny tureckie w sierpniu 2022 roku (fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl)

Czytaj też: Radio Poznań w stanie likwidacji? Jest decyzja Sądu Rejonowego w Poznaniu

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl