Radio Poznań w stanie likwidacji? Jest decyzja Sądu Rejonowego w Poznaniu

Sąd Rejonowy w Poznaniu podjął decyzję dotyczącą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcia likwidacji spółki Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu. Co to oznacza dla przyszłości mediów publicznych w Poznaniu?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) poinformowało o decyzji Sądu Rejonowego w Poznaniu. Dotyczy likwidacji spółki Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu, działającej pod nazwą „Radio Poznań” S.A.

Zmiana ta jest rezultatem działań naprawczych w mediach publicznych, wzywanych przez Sejm uchwałą w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów.

Odwołanie i powołanie nowych władz

Po uchwale Sejmu, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bartłomiej Sienkiewicz odwołał dotychczasowych prezesów:

  • Zarządów Telewizji Polskiej S.A.,
  • Polskiego Radia S.A.
  • Polskiej Agencji Prasowej S.A.

Następnie powołano nowe Rady Nadzorcze i Zarządy Spółek. Decyzja ta była elementem szerszego procesu restrukturyzacji i naprawy w mediach publicznych

Po prezydenckim zawetowaniu ustawy budżetowej, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok, Ministerstwo Kultury podjęło decyzję o postawieniu Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej w stan likwidacji.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok stwierdzający niekonstytucyjność przepisów Kodeksu spółek handlowych (KSH) dotyczących rozwiązania i likwidacji spółek akcyjnych, które dotyczyły również jednostek publicznej rtv. Pomimo tego, MKiDN zapewnia, że wyrok TK w sprawie mediów publicznych nie ma doniosłości prawnej.

Siedziba Radia Poznań w Poznaniu (fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl)

Czytaj też: Znany dziennikarz komentuje remont w Poznaniu. „Można było mniej drastycznie”

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl