Więcej wozów opancerzonych i czołgów na drogach. Jest komunikat MON

Od 12 lutego na drogach niemal całego kraju, będzie więcej kolumn pojazdów wojskowych. Powód to ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24. Są one elementem tegorocznego programu szkolenia Sił Zbrojnych RP.

Ruch na drodze

Ćwiczenia potrwają od połowy lutego do końca maja. W tym czasie po drogach niemal wszystkich województw w Polsce odbywał się będzie wzmożony ruch kolumn pojazdów wojskowych. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.

– Przybycie i przejazd kolumn będą również wykorzystane przez uczestników ćwiczeń m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami – czytamy w komunikacie MON.

Przejazd wojskowych pojazdów ma być tak zorganizowany, aby w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu. Pojazdy będą eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową oraz policję. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi. Jest apel do kierowców, aby nie wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie.

Apel do społeczeństwa

Wojsko zwróciło się z apelem do społeczeństwa, aby chronić dane, zwłaszcza w obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą. Jest prośba aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację. Nie wpisywać dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych.

– Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności – przekazują wojskowi.

czytaj także: Największy w historii Poznania protest rolniczy [GALERIA]

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl