Wszczepili nowoczesną zastawkę z osierdzia wołu. To pierwszy taki zabieg w Wielkopolsce

W Wielkopolsce nie było wcześniej takiej operacji. W szpitalu im. J. Strusia wszczepiono pacjentowi nowoczesną bioprotezę zastawki mitralnej.

W szpitalu im. J. Strusia przeprowadzono wyjątkową operację. Pacjentowi wszczepiono nowoczesną bioprotezę zastawki mitralnej. Wykonana jest ona częściowo z osierdzia wołu i ma wytrzymać nawet 20 lat. Jej głównym zadaniem jest kontrolowanie kierunku, w jakim płynie krew. 

Problem z zastawką pojawia się w momencie, gdy płatki zastawki nie domykają się podczas skurczu komory. Krew nie trafia wówczas, tak jak powinna do aorty, tylko wraca do przedsionka serca. Może to prowadzić do duszności, obrzęków lub krótkich oddechów. Dotychczas taki zabieg nie był wykonywany dotychczas osobom poniżej 18 roku życia i kobietom w ciąży. W środę, 3 kwietnia, w szpitalu im. J. Strusia, zabieg wszczepienia nowoczesnej zastawki przeszedł pan Tomasz.

– Operacja trwała około 4 godzin. Wszystko poszło zgodnie z planem. Pacjent jest na oddziale kardiochirurgicznym i czuje się coraz lepiej. Nabiera sił i może jeszcze w tym tygodniu zostanie wypisany do domu – poinformowała nas rzeczniczka prasowa szpitala Zuzanna Pankros

fot. szpital. im. J. Strusia

– To najnowocześniejsza zastawka na rynku, w Polsce dostępna dopiero od dwóch miesięcy. Jej trwałość jest dużo większa niż dotychczas wszczepianych protez, wynosi nawet 20 lat, to trzy razy dłużej niż mechaniczne. Zajmuje niewiele miejsca w sercu, pozwala też na ograniczenie leków przeciwkrzepliwych do zaledwie trzech miesięcy po zabiegu. W przypadku zastawek mechanicznych pacjenci muszą przyjmować je przez całe życie. Biozastawka jest też dobrze widoczna w RTG – nawet, gdyby za kilkanaście lat z jakiegoś powodu cała dokumentacja medyczna pacjenta uległaby zniszczeniu, to typ i rodzaj zastawki będzie można zobaczyć na zdjęciu. To optymalny wybór dla chorych – mówi dr hab. med. Paweł Bugajski, kardiochirurg, ordynator Oddziału Kardiochirurgii w szpitalu im. J. Strusia.

Czytaj także: Dowiedz się, jak wesprzeć zdrowie psychiczne nastolatków | wpoznaniu.pl

źródło- Nowoczesna bioproteza wszczepiona w miejskim szpitalu

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl